İsrail'in Mescid-i Aksa'nın altında geniş çaplı kazılar yaptığına ilişkin haberlerin İsrail basınında yer almasının ardından Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail yönetiminin Kudüs'teki bu kazıların yansımalarından sorumlu olacağı ifade edildi.

"İsrail Doğu Kudüs'ü Yahudileştirmek amacıyla kullanıyor"

Açıklamada, "Radikal sağcı Binyamin Netanyahu hükümeti tüm imkanlarını Filistinlilerin bulunduğu Doğu Kudüs'ü Yahudileştirmek amacıyla kullanıyor. İsrail, yer üstünde ve altında büyük tahrifat operasyonlarıyla kentin karakterini değiştirmeye ve Filistinli Arap kimliğini bozmaya çalışıyor." denildi.

İsrail yönetiminin yer üstünde Yahudi yerleşim yerleri inşa ettiği, kara yollarını böldüğü, Filistinlilerin evleri yıktığı veya el koyup sakinlerini kovduğunu, yer altında ise Kudüs'ün Arap kimliğinin delili olan eserleri tahrif ettiği belirtildi.

Açıklamada, "İsrail yer altında geniş bir tünel, koridor, alan ağı ve havra inşa etmeyi sürdürüyor ve yer altındaki tarihi eserleri tahrif ediyor." ifadeleri kullanılırken, İsrail'in Kudüs'te işlediği bu suçun en ağır şekilde kınandığı kaydedildi.