USDP'den yapılan açıklamada, hükümetin Arakan eyaletindeki sorunlarla ilgili bölgedeki etnik topluluklarla ve siyasi partilerle ortak çalışması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, "Arakan Ulusal Partisi (ANP), Arakanlı Müslüman toplumu terimini kabul etmediğini bildirdi. Hükümetin bölgedeki etnik toplulukların ve siyasi partilerin tutumunu yansıtması gerekir." ifadesine yer verildi.

USDP, daha önce de Arakanlı Müslümanlar için Rohingya kelimesini kullanmayı reddetmiş ve Bengali ifadesini kullanacağını açıklamıştı.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor. BM'ye göre, ülkede gördükleri zulüm nedeniyle yaklaşık 130 bin Arakanlı Müslüman, Myanmar'dan kaçtı.

Arakanlı Müslümanlar, önceki Myanmar hükümetince Bangladeş'ten gelen göçmenler olarak görülüyor ve resmi belgelerde "Bengali" olarak adlandırılıyordu.