ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ Karşıtı Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, Senato Dış İlişkiler Komitesinde DAEŞ ile ilgili oturuma katılarak operasyonlar hakkında senatörlere bilgi verdi.

Çok uluslu uluslararası koalisyonun kampanyası sonucu örgütün son 18 ayda Irak’taki topraklarının yüzde 50’sini, Suriye’de ise yüzde 18’ini kaybettiği bilgisini veren McGurk, “Son bir yılı aşkın süredir DAEŞ’e karşı ilerleme kaydettik ancak Irak ve Suriye’de sahada, burada ülkemizde ve dünya genelinde daha önce benzeri görülmemiş bu zorluğa karşı yapmamız gerekenler var.” dedi.

Münbiç operasyonunun tamamlanmasının DAEŞ’in sözde başkent ilan ettiği Rakka saldırısı için zemin hazırlayacağına vurgu yapan McGurk, “Münbiç operasyonu şu anda devam ediyor, zorlu bir savaş ancak tamamlandığında Rakka saldırısı için şartları uygun hale getirecek.” ifadesini kullandı.

"YPG'nin eylemlerinden endişeliyim"

Komitenin üyelerinden Cumhuriyetçi Parti Florida Senatörü Marco Rubio, Münbiç operasyonunda terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD güçlerinin yer almasından endişe duyurduğunu dile getirdi.

Bunun bölgede müttefikleriyle yeni sorunlara kapı açacağına dikkati çeken Rubio, sözlerini şöyle sürdürdü:

“YPG ile olan ittifakımıza duyduğumuz güven, grubun oradaki eylemleri, bunların hem bizim Türklerle olan ilişkilerimiz adına ne anlama geldiği hem de YPG'nin sonuç olarak Suriye'nin kuzeyindeki belirli kantonları birleştirme amaçları konularında endişeliyim. Sahadaki gerçeklere bakılarak bunun gerekli bir strateji olduğu görülebilir ancak bu uzun vadede bölgede aralarında Irak’taki Kürtlerin de yer aldığı birçok farklı grupla önemli sorunlar yaşatacak.”