Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının çok ciddi bir durum olduğunu söyledi.

Merkel, AB Liderler Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, AB'nin halka refah ve güvenlik getirmesi, istihdam sağlaması ve rekabet edebilirliğini artırması gerektiğini ifade ederek, AB Liderler Zirvesi'nde katılımcıların, var olan araçları daha hızlı ve kararlı bir şekilde kullanılmasını istediğini belirtti.

Merkel, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına ilişkin bir soru üzerine, şimdiye kadar diğer krizleri 28 ülke olarak çözdüklerini belirterek, "Şimdi ilk kez bir üye ayrılmak istiyor. Bu çok ciddi bir durum. Biz 27 ülke olarak bu durumun üstesinden geleceğimize inanıyorum." dedi.

Ancak, ilk önce İngiltere'nin Avrupa Antlaşması'nın 50'nci maddesine göre "ayrılma" başvurusu yapması gerektiğini yineleyen Angela Merkel, "Bu yeni ve ciddi durumda adımların teker teker atılması gerektiğinin dikkatten kaçırılmamasını tavsiye ediyorum. Ayrılma başvurusu masamda olmadan, derinlemesine bir tartışmaya girmem." şeklinde konuştu.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasının Almanya'ya etkisinin ne olacağına ilişkin soruya da Merkel, "Bu tür şeylerin nasıl etki yapacağını bugün ölçemeyiz." cevabını verdi.