BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki siyasi geçiş süreci ve müzakerelerdeki son durumu görüştü.

"Terörle mücadele her zaman öncelikli olmalı"

Konsey'de kapalı gerçekleşen toplantının ardından basına açıklama yapan de Mistura, konuşmasının başında İstanbul'daki terör saldırısına değindi.

"Bu saldırı, BM Güvenlik Konseyi'ndeki tüm taraflara terörle mücadelenin öncelik olduğunu ve bunun hep öncelikli olması gerektiğini hatırlattı" ifadelerini kullanan de Mistura, "Suriye ve Irak'ta terörü yenmek siyasi geçiş sürecinin başarılmasını gerektirir. Böylece terörün kaynağı kurutulmuş olur." dedi.

Suriye müzakerelerinin yeniden başlamasına ilişkin de konuşan de Mistura, "toplantı olsun diye toplantı" yapmayacaklarını belirterek, "İstersek yarın toplanabiliriz ancak amacımız bu değil." ifadelerini kullandı.

Müzakereler için temmuz ayında belirli bir tarih veremeyeceğini, siyasi anlamda ilerleme şansı olması halinde ancak müzakerelere başlanacağını belirten de Mistura, "Eğer temmuzda müzakerelere başlayabilirsek ağustosta siyasi geçiş için hala bir şans olabilir. Temmuz ayı içinde müzakerelere dönmeyi hedefliyoruz ancak bazı garantiler verilmeden başlayamayız." dedi.