Irak ordusunun, terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Musul'un güneyinde başlattığı operasyonların yoğunlaşmasıyla birlikte, son bir günde kurtarılan bölgelerden yaklaşık 2 bin sivilin evini terk edip güvenli bölgelere sığındığı bildirildi.

Musul'un güneyinde yer alan Mahmur ilçesindeki Dibege Çadır Kampı Sorumlusu Rizgar Ubeyd, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Peşmerge güçleri, dün akşam terör örgütü DAEŞ'in elinden kaçan birçok sivilin Mahmur ilçesine doğru yola koyulduğu bilgisini verdi. Sayıları iki bini bulan sivillerin kampa yerleştirilmesi için ivedi bir şekilde hazırlık yaptık ve temel ihtiyaçlarını karşıladık." dedi.

Sıcak çatışmaların yaşandığı bölgeye yakında olmasından dolayı DAEŞ'ten geri alınan bölgelerden kaçan birçok sivilin söz konusu kampa geldiğini aktaran Ubeyd, geçen yıl geçici bir süreliğine kurulan kamptaki iç göçmen sayısının üç katına çıktığını kaydetti.

Ubeyd, "Normal şartlarda bu kampın kabul edebileceği iç göçmen sayısı 4 bin 500'dür ancak şu anda ortalama 19 bin iç göçmen barınıyor. Bu yüzden ciddi bir şekilde elektrik ve su sıkıntısı yaşıyoruz." diye konuştu.

Irak merkezi hükümetinin Musul çevresindeki bölgelerden kaçmayı başaran sivillere şu ana kadar herhangi bir insani yardımda bulunmadığını hatırlatan Ubeyd, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve diğer insani yardım kuruluşlarının desteğiyle günlük temel ihtiyaçların karşılandığını söyledi.