Avrupa Parlamentosu (AP) Temmuz ayı Genel Kurulu Strasbourg’da başladı. İngiltere’nin AB’den ayrılması, terörle mücadele, mültecilerin iş piyasasına entegrasyonu ve sosyal bütünlüğü, AB-Çin ilişkileri gibi konuların ana gündem maddeleri olacağı Genel Kurul’un açılışında İstanbul, Bangladeş, Yemen ve Irak’taki saldırılar kınanarak, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

AP Başkanı Martin Schulz, terör saldırılarını kınadıklarını belirterek, "Bu sonsuz terörizm ve ölüm saçan ideolojisi ile ancak küresel iş birliği stratejisi ile mücadele edilebilir." dedi.

Temmuz ayı AP Genel Kurulu Strasbourg’da başladı. 4-7 Temmuz tarihlerinde birçok önemli dosyanın ele alınacağı oturumlarda Brexit sonrası İngiltere’nin durumu ve İngiliz milletvekillerinin AP’de kalıp kalmayacağı konuları en çok tartışmanın yaşanacağı oturum olarak gösteriliyor.

İngiltere’den gelen, "AB’den ayrılmak için AP’de oylama yapılmalı" çıkışı ve İngiliz aşırı sağ lider Nigel Farage’ın son dakika istifası sonrası tartışmalar yoğunlaştı. Farage, çarşamba günü AP’de bir basın toplantısı düzenleyecek.

AP Genel Kurulu yarınki toplantısında, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk, milletvekillerine İngiltere’nin ayrılışına ilişkin bilgi verecek. İki liderin 28 Haziran’da Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nde alınan kararlara dair de Genel Kurul'a hitap edecekleri bildirildi.

Strasbourg AP Genel Kurulu’nun gündeminde ayrıca terörle mücadele de yer alıyor. AP Sivil Hürriyetler, Adalet ve İçişleri Komitesi’nde kabul edilen yeni bir tasarıda, "Terör hazırlığı içerisinde olanların da cezalandırılması" hedefleniyor.

Genel Kurul'un gündeminde perşembe günü ise Myanmar’daki son gelişmeler ve özellikle Rohingyalar üzerindeki baskılar, Malavi ve Bahreyn’de yaşananlar ele alınacak.