Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD'nin PKK'yı yabancı bir terör örgütü olarak gördüğünü, PYD ve YPG'yi ise terör örgütü olarak görmediklerini söyledi. Kirby, "Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de katılacağı NATO zirvesine Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan da gidiyor.

Erdoğan, temel amaçlarından birinin zirveye katılan liderlere YPG ve PYD'nin, PKK ya da DAEŞ gibi terör örgütlerinden biri olduğunu anlatmak olduğunu söyledi. Buna yaklaşımınız nedir?' sorusuna verdiği yanıtta, ABD'nin YPG ve PYD'ye yönelik bakış açısının değişmediğini ve bu örgütleri terör örgütü olarak görmediklerini söyledi. John Kirby, 'Varşova'da yapılacak görüşmelerin önüne geçmek istemiyorum. Biz PKK'yı terörist örgüt olarak görmeyi sürdürüyoruz. Dün de söylediğim gibi, Türkiye'nin PKK'nın terör eylemlerinden dolayı kendisini, vatandaşlarını savunma hakkı ve sorumluluğu var. PKK'ya şiddet eylemlerine son verme ve müzakerelere geri dönme çağrımız devam ediyor. YPG ve PYD ile görüşlerimizde bir değişiklik yok. Onları terörist örgüt olarak görmüyoruz" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?
Daha önce de ABD'de farklı kademelerdeki isimler PYD ve onun silahlı kanadı olan Halk Savunma Birlikleri'ni (YPG) terör örgütü olarak görmediklerini açıklamıştı.

"EY AMERİKA BU NASIL BİR ORTAKLIKTIR"
ABD'nin bu tutumuna Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Ey Amerika, bu nasıl bir ortaklıktır ya?" diye tepki göstermişti. Ancak ABD, tutumlarında kararlı olduklarını belirterek, birçok kez YPG ve PYD'yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamıştı.