Orduya bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Yahya Rasul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava üssündeki pistin çok az zarar gördüğünü ve kısa sürede bunun onarılabileceğini ifade ederek, "Hava üssü, Musul'u kurtarma operasyonları sırasında askeri birliklere hava desteği sağlamak amacıyla kullanılacak." dedi.

El-Kayyara Hava Üssü'nün alt yapısının zarar gördüğüne dikkati çeken Rasul, hava üssünün Musul'u kurtarma operasyonlarında büyük stratejik öneme sahip olduğunu belirtti.

Emekli Tuğgeneral Abdulkerim el-Cebburi de El-Kayyara Hava Üssü'nün kurtarılmasının ardından DAEŞ'in Musul'da kontrol altında tuttuğu bazı bölgeler arasındaki irtibatın ve yardım yollarının kesileceğini ifade etti.

Irak güçlerinin Musul cephesini açmadan önce DAEŞ'i bu bölgelerde bitirmeyi hedeflediğine işaret eden Cebburi, "El-Kayyara, Musul'u kurtarma operasyonlarının başlangıç noktası olacak ve örgüt söz konusu bölgelerde zayıfladıkça operasyonlar çok daha kolay ilerleyecek." diye konuştu.

Musul'un 65 kilometre güneyinde yer alan Kayyara nahiyesinin 5 kilometre uzağındaki askeri hava üssü, Haziran 2014'ten bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunuyordu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, dün Musul'a bağlı El-Kayyara Askeri Hava Üssü'nün DAEŞ'ten geri alındığı belirterek, Musul halkına kenti örgütten kurtarmaya hazır olmaları çağrısında bulunmuştu.

Irak güçlerinin son günlerde DAEŞ kontrolündeki bölgelerde 100 kilometre ilerleme kaydettiğine değinen İbadi, bu durumu DAEŞ'ten alınan "intikam" olarak nitelendirmişti.

Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi, 12 Haziran'da yaptığı açıklamada, Musul'u kurtarma operasyonunun ikinci aşamasının başladığını duyurmuştu.