İsmail Okan Ukav - BAKÜ

Hazar Denizi kıyılarında kurulu "Rüzgârlar Şehri", yüzyıllar boyu bölgenin en önemli merkezlerinden biriydi. 1918'li yıllarda Ruslar ve aşırı milliyetçi Ermenilerin vahşi bir soykırıma giriştiği Bakü'ye, Osmanlılar can suyu oldu. Osmanlı İmparatorluğu'nun içinde bulunduğu zor şartlara rağmen kardeş Azerbaycan halkına gönderdiği yardım on yıllar geçmesine rağmen dillerden düşmüyor.

(Şehitler Hiyabanı)

(20 Ocak şehitleri)

Şehitler Hiyabanı (Tepesi), Anadolu, Orta Doğu ve Balkanlar'dan isimler taşıyor. Çanakkale, Manastır, Halep, Nablus, Kosova ve dahası, bugün öz vatanımızda verdiğimiz savaşı anlamak istemeyenleri yerden yere vuruyor adeta. Sovyet ordusunun 20 Ocak 1990'da Bakü'de katlettiği Azerbaycanlılar ve işgalci Ermenistan güçlerinin 1995’te Karabağ'da katlettiği yurttaşların kabirleri de bu tepede.

(Kobustan şehitliği)

Bakü - Şamahı yolu üzerinde çölün ortasında bir şehidimizin kabrini özenle muhafaza etmiş Azerbaycanlı kardeşlerimiz. Bir diğer şehidimizin kabri ise aynı yol üzerinde Kobustan şehri yakınlarında bulunan anıtın yanı başında. Azerbaycan'ın her köşesinde, başında Türk ve Azerbaycan bayraklarının dalgalandığı kabirler görmek mümkün. Kimi zaman koca bir çölde tek başına, kimi zaman kardeşiyle omuz omuza uyuyan kahramanlar var bu topraklarda.

(Bakü-Şamahı yolundaki şehidimiz)