Rusya'nın 2014'te Kırım'ı işgalinin ardından, yapılan 2. NATO-Rusya Konseyi bugün toplandı. Büyükelçiler düzeyinde Brüksel'deki NATO Karargahında yapılan toplantıda, başta Ukrayna, Rusya'nın Avrupa'da rahatsızlığa neden olan askeri faaliyetleri ile 8-9 Temmuz'da Varşova'da yapılan NATO Zirvesi'nde alınan kararlar görüşüldü. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Avrupa-Atlantik güvenliğine dair en önemli sorunlardan bazılarını ele aldık. Bu, NATO-Rusya Konseyi'nin önemini gösteriyor." dedi.

"RUSYA'NIN BÜYÜK SORUMLULUĞU VAR"

NATO üyelerinin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan desteğinin sürdüğünü kaydeden Stoltenberg, "Minsk Anlaşması'nın imzacılarının tamamı, taahhütlerine bağlı kalmalı ve Rusya'nın bu konuda çok büyük sorumluluğu var." diye konuştu.

Rusya'nın eylemlerinin Avrupa-Atlantik güvenliğinin yanı sıra NATO-Rusya ilişkisini de tehlikeye attığını belirten Stoltenberg, Ukrayna'nın doğusundaki sorunun barışçıl yoldan çözülmesinin, ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

"BUGÜN FİKİR BİRLİĞİ YOKTU"

NATO Genel Sekreteri, konseyin diyalog açısından önemini sürdürdüğünü vurgulayarak, "Bugün bir fikir birliği yoktu. Ancak her iki taraf da pozisyonuna açıklık getirdi." değerlendirmesini yaptı.

Rusya'nın Baltık Denizi'nde hava sahası güvenliğine dair bir teklif sunduğunu da açıklayan Stoltenberg, "Rusya'nın risk azaltımı önlemlerini uygulamak istediğini göstermesini memnuniyetle karşılıyorum." dedi.

VARŞOVA ZİRVESİ

Varşova Zirvesi sonrası yayımlanan bildiride, "Rusya'nın NATO toprakları çevresindeki kışkırtıcı askeri eylemleri dahil, son zamanlardaki saldırgan tutumu ile tehdit ve güç yoluyla siyasi amaçlarını gerçekleştirmeye dönük isteğini göstermesinin" bölgesel istikrarsızlığın kaynağı olduğu belirtilmişti.

Zirvede liderler, Rusya'ya karşı Polonya, Letonya, Litvanya ve Estonya'ya 4 birlik yerleştirilmesine karar vermişti.

NATO Rusya ilişkileri, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi ile birlikte 2014 yılında tamamen kesilmişti. İki yıl aradan sonra, NATO-Rusya Konseyi ilk kez 20 Nisan'da yeniden Brüksel'de bir araya gelmişti. Ancak toplantıda, taraflar arasında "Derin görüş ayrılıkları" giderilememişti.

"AVRUPA KITASINDA RUSYA'YI DIŞLAMA POLİTİKASI UYGULANIYOR"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa kıtasında Rusya'yı dışlama politikasının uygulandığını söyledi.

Lavrov, Hazar Beşlisi Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin Rusya ile NATO ilişkilerine yönelik sorusunu cevaplarken, NATO'nun Rusya'da bir düşman imajı oluşturmak istediğini savundu. 

"NATO ile olan terörle mücadele, Afganistan'daki NATO güçlerini DAEŞ ve diğer radikallerle etkin mücadele için destekleme işbirliği anlaşmalarını biz durdurmadık" diyen Lavrov, NATO'nun NATO-Rusya Konseyi toplantısını yapmalarını istediğini ve Rusya'nın da kabul ettiğini belirtti.

Hürriyet'in haberine göre Lavrov, "Biz görüşmelerden kaçmayız. Görüşmenin propaganda amaçlı değil, Avrupa kıtasının askeri güvenlik alanındaki siyasetinin sonucu olan durumun ciddiyetine uygun olan bir görüşme olacağını umut ediyorum" ifadesini kullandı.

NATO'nun Rusya'yı dışlamaya çalıştığını iddia eden Lavrov, "Avrupa kıtasında Rusya'yı dışlama politikası uygulanıyor. Bunu Avrupa siyasetçilerin anlayacağını, bu siyasetin değişeceğini ve bunun AGİT ve NATO ile Rusya arasındaki temel anlaşmalar çerçevesinde yapılacağından umutluyum" şeklinde konuştu.

Geçen hafta Varşova'da yapılan Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinde NATO 2017 yılından itibaren Doğu Avrupa'daki Letonya, Polonya, Litvanya, Estonya ülkelerine 4 askeri tabur yerleştirme kararı almış, ayrıca Rusya'nın Kırım ilhakını yasa dışı ve hukuka aykırı olarak nitelendirerek, Ukrayna'yı destekleme kararını duyurmuştu.