BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, bölgedeki BM barış gücünün, ilk 25 kişilik sivil üyesinin çarşamba akşamı Fas'a gittiğini, daha fazla personelin ise geri döneceğini açıkladı. Dujarric, ilerleyen günlerde daha fazla personelin bölgeye döneceğini duyurdu.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Batı Sahra ziyaretinde kullandığı "işgal" sözü ile başlayan gerginlik sonrasında BM, Fas'ın isteğiyle MINSURSO'nun Dakhla'daki askeri irtibat ofisini kapatmış, Fas, mart ayında barış misyonunda bulunan 70'den fazla sivili sınır dışı etmişti.
Fas topraklarına 1975'te katılan eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra'nın statüsüyle ilgili nihai bir çözüme ulaşılamazken, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) nisan ayında Fas'a barış misyonuna yeniden tam işlevsellik kazandırılması çağrısı yapan bir kararı kabul etti.
Batı Sahra'da Polisaryo Cephesi isyancıları, 1991'de BM'nin ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar, Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu. MINSURSO, Fas ile Cezayir'in desteklediği bağımsızlık yanlısı Polisaryo Cephesi arasında yaşanan sorunlara çözüm bulma, Batı Sahra'da referandum düzenlenmesi, ateşkesin takibi ve Fas ile Batı Sahra güçlerinin hareketlerinin gözlemlenmesi amacıyla, BMGK'nın 690 sayılı kararıyla 1991'de kurulmuştu.