KDP Musul Basın Sorumlusu Said Memuzini, DAEŞ'in bugün Musul'da Feyseliye Mahallesi'ndeki yeni valilik binası ile Dıwase Caddesi'ndeki eski valilik binasının bir kısmını patlattığını söyledi.

DAEŞ HAVAYA UÇURDU

Bölgedeki basın kaynakları da DAEŞ'in bugün Musul'daki yeni valilik binasını havaya uçurduğunu bildirdi.

BOMBALI TUZAKLAR

Memuzini, "DAEŞ üyeleri, kente girmesi durumunda peşmergelerle Irak askerlerine saldırı düzenlemek için caddelere bombalı tuzaklar yerleştiriyor" dedi.

Öte yandan Geyara ve Hemdaniye bölgelerinde öldürülen Musul'un "Güney Valisi" olarak bilinen Ahmed Hattab ile örgütün üst düzey askeri sorumlularından Davud Fahd'ın cesetlerinin Musul'a ulaştırıldığı öğrenildi.

MUSUL HALKI EVLERİNDEN ÇIKMIYOR

3 gün önce başlayan operasyonla birlikte Musul'da halkın çoğunluğu evlerinden çıkmıyor. Memuzini, "Çarşı boş, dükkanlar kapalı. IŞİD'liler, esnafı dükkanlarını açması, aksi takdirde dükkanlarına el konulacağı konusunda uyardı" diye belirtti.

Operasyonun başlamasından önce DAEŞ'lilerin ailelerini Suriye'nin Rakka kentine gönderdiğini belirten Memuzini, yabancı uyruklu IŞİD'lilerin önemli bir kısmının gizlice kaçtığını ifade etti.

PLANIN İLK BÖLÜMÜ TAMAMLANDI

Musul'u kurtarma operasyonu 3 gün önce Hazır Cephesi'nden başlatıldı. Operasyonun ilk aşamasında Peşmerge Güçleri 9 köyde kontrolü sağlayarak planın ilk bölümünü tamamladı.

Irak Ordusu da şimdiye kadar 21 köyde kontrolü sağladı. Hemdaniye ve Nemrud kasabalarında ise sert çatışmalar yaşanıyor.