Yaklaşık yarım saat gecikmeyle başlayan zirvede, Minsk Antlaşması'nın  uygulanmasında gelinen durumun ve bundan sonra atılacak durumun ele alınacağı  belirtildi. Toplantı kapsamında liderlerin Suriye’deki durumu da ele alması  bekleniyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i  4 yıl aradan sonra ilk kez Berlin’de ağırlıyor.

Merkel 2015’in Mayıs ayında Moskova’ya ziyarette bulunurken, Putin  Ukrayna krizinin başladığı 2014’den beri Almanya’ya gitmiyordu.

Ukrayna’daki krizi çözmek için Merkel, Hollande, Poroşenko ve Putin,  2014’ün Haziran ayında Normandiya çıkartmasının yıl dönümü dolayısıyla Fransa’da  düzenlenen etkinliklerde ilk defa bir araya gelmişti.

Dört liderin, 12 Şubat 2015 tarihinde Minsk kentindeki toplantıda  ateşkes ve barış için bir takvim konusunda anlaşmaya vardığı açıklanmıştı.

Dörtlü zirveden sonra Merkel, Putin ve Hollande'ın üçlü zirve yaparak Suriye'deki son gelişmeleri ele almaları bekleniyor. Zirvenin ardından Merkel ve Hollande gazetecilerin karşısına çıkarak  sorularını yanıtlayacaklar.

Öte yandan zirve başlamadan önce Berlin’de Rusya’nın Ukrayna ve Suriye  politikaları eleştirildi.

Başbakanlık binasının karşısında toplanan yüzlerce kişinin katıldığı  gösteride üzerinde “Putin Ukrayna’dan ellerini çek” ve “Halep’te çocukları  bombalamayı durdur” yazılı pankartlar açıldı.

Göstericiler, Suriye ve Ukrayna bayraklarının yanı sıra üzerinde  “Suriye barış sadece bombalamadan olur”, “Rusya Suriye’yi bombalamayı durdur” ve  “Halep yanıyor” yazan dövizler taşıdı.