Bass, ''Çalışanımız neden tutuklandı bilmiyoruz. Çalışanımıza avukatıyla erişim izni verilmedi. Bu Türk vatandaşlarına yönelik vize yasağı değildir. Yeni vize başvurularının değerlendirilmesi askıya alındı. Büyük üzüntüyle aldığımız bir karardır. Bu krizin kısa sürmesini umuyoruz. Bu süreyi hükûmetler arası görüşmeler belirleyecek. Çalışanın tutuklanması, ilişkileri bozmaya yönelik. Sanık, bilgilendirilmeden; basına bilgi sızdırılmıştır.'' ifadelerini kullandı.

Bass'in açıklaması şöyle:

“BU YIL İKİNCİ DEFA OLARAK GEÇEN HAFTA, DİPLOMATİK MİSYONUMUZUN BİR TÜRK ÇALIŞANI TÜRK YETKİLİ MERCİLERİ TARAFINDAN TUTUKLANMIŞTIR”

ABD diplomatik misyonunun bir çalışanının Türk yetkilileri tarafından tutuklanmasının kendilerinin bu kararı almasına neden olduğunu kaydeden Bass, “Bu yıl ikinci defa olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir Türk çalışanı Türk yetkili mercileri tarafından tutuklanmıştır. Ancak, bu tutuklamanın neden meydana geldiğini veya ne olduğunu ve şayet varsa çalışanımıza karşı olan delilleri, sarf ettiğimiz tüm çabalarımıza rağmen tespit edemedik. Bu personel, kanun uygulama konularında Türk yetkili kurumlarıyla işbirliğini güçlendirme ve Amerikan ve Türk vatandaşlarının güvenliğini temin etme alanında faaliyet gösteren bir bölümde görev yapmaktadır. Üstelik çalışma arkadaşımızın avukatına erişimine yeterli izin verilmemiştir” dedi.

“BU TUTUKLAMA, BAZI YETKİLİLERİN TÜRKİYE İLE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİ BOZMAK AMACINDA OLUP OLMADIĞINA İLİŞKİN SORULARI AKILLARA GETİRMİŞTİR”

Bass, açıklamasına şöyle devam etti:

“Özellikle rahatsızlık veren nokta ise görünüşe göre bazı Türk yetkililer, yine sanığı ya da avukatını bilgilendirmeden bazı gazetelere iddialarla ilgili bilgi sağlamışlardır. Söz konusu gazeteler, çalışanın misyonumuzun resmi çalışanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti üyeleri, polisi ya da savcılarıyla kanuni uygulama konularıyla ilgili görüştüğü iddialarını yinelemişlerdir. Açık olmak gerekirse ABD ile Türkiye arasında kanuni uygulamalar alanındaki işbirliğini güçlendirmek personelimizin göreviydi. Türkiye Cumhuriyeti polisi ile görüşmek ve seyahat etmek işinin rutin bir parçasıydı. Türkiye Cumhuriyeti, çalışanın yasal olmayan herhangi bir faaliyetin içinde olduğunu gösteren herhangi bir bilgi paylaşmamıştır. Bu tutuklama, bazı yetkililerin Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uzun zamandır süre gelen işbirliğini bozmak amacında olup olmadığına ilişkin soruları akıllara getirmiştir. Eğer doğruysa, bu durum diplomatik tesislerimizde çalışan ve buraları ziyaret eden kişileri risk altına sokacaktır. Bu tutuklamaların münferit bir olay mı olduğunu, yoksa başka Türk çalışanlarımızın da sadece görevlerini yerine getirirken Türk Hükümeti yetkilileri ve daha geniş kapsamda Türk toplumuyla görüşmeleri nedeniyle tutuklanmalarını mı beklemeliyiz, bilmiyoruz. Bizim yerel çalışanlarımız da birer Türk vatandaşıdır ve biz Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm diğer vatandaşları gibi onların da Türk kanunlarına uymalarını bekliyoruz. Aksi ispat edilene kadar masumiyet karinesi de dahil olmak üzere Türk Anayasası ve tüm çağdaş demokrasilerin izledikleri hukukun üstünlüğü prensipleri uyarınca Türk yetkili makamlarından uygun hukuki savunma ve yargı süreci beklemek onların da hakkıdır. Bu, Türk vatandaşlarına yönelik bir vize yasağı değildir. Yeni vize başvurularının değerlendirilmesinin askıya alınmasıdır. Geçerli vizenizin mevcut olması durumunda ABD’ye hala seyahat edebilirsiniz. Türkiye dışında herhangi bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda vize başvurusu yapmak isterseniz yapabilirsiniz.”

Kararı kolay bir şekilde almadıklarını kaydeden Bass, “Büyük üzüntüyle aldığımız bir karardır. Vize hizmetlerinin askıya alınmasının insanlara rahatsızlık vereceğinin farkındayız. Uzun sürmeyeceğini umuyoruz, ancak bu konunun çözülmesinin ne kadar süreceğini kestiremiyoruz. Bu süreyi, yerel çalışanlarımızın gözaltına alınma nedenleriyle ilgili her iki hükümet arasında devam eden görüşmeler ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Türkiye’deki tesislerimiz ve personelimizin güvenliğine ilişkin taahhütleri belirleyecektir. Teşekkür ederim” açıklamasında bulundu.