ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley,  Rusya ve Esed rejiminin İdlib'de 100'den fazla hava saldırısı düzenlediğini  belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya'nın talebi üzerine  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Tahran'da yaptığı zirvenin sonuçlarını   ve İdlib'deki gelişmeleri  görüşmek üzere toplandı.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley, burada yaptığı konuşmada, Rusya ve  Esed rejiminin İdlib'de 100'den fazla hava saldırısı düzenlediğini ifade etti.

Haley, "Rusya, İran ve Esed rejimi siyasi çözümle ilgilenmiyor.  Türkiye bunu geçen hafta öğrendi, İdlib'de ateşkes istedi ama Rusya ve İran,  Türkiye'nin bu teklifini kabul etmedi." dedi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia da Tahran zirvesinin  sonuçları hakkında konseyi bilgilendirdi.

Nebenzia, İdlib'de on binlerce El Nusra ve DEAŞ üyesinin bulunduğunu  ifade ederek Rusya, İran ve Türkiye'nin tüm Suriye'de terör kalıntılarını  temizleme konusunda hemfikir olduklarını açıkladıklarını söyledi.

Suriye'deki krize siyasi çözüm dışında bir alternatif olmadığını  belirten Nebenzia, ''Siyasi çözüme karar veren silahlı muhalifleri acilen  teröristlerden ayırmaya ihtiyaç var ve bu çağrı uluslararası toplumun tüm  üyelerine.'' dedi.

Nebenzia, Astana garantörü üç ülkenin BM Suriye Özel Temsilcisi  Staffan de Mistura ile anayasa komitesinin Cenevre'de en kısa sürede kurulması  için istişareler yürüttüklerini de belirtti.

Tahran zirvesinde Suriye'nin yeniden inşa edilmesinin de ele  alındığını ve şartların bu durum için uygun olduğunu söyleyen Nebenzia, Suriye'de  insani yardıma, mayınların temizlenmesine ve altyapının yeniden inşa edilmesine  ihtiyaç olduğunu ancak Batı'nın bu konuda ''siyasi şantaj yaptığını'' ifade etti.

Suriyeli mültecilerin ülkeye geri dönüşünün de ele alınan konular  arasında yer aldığına dikkati çeken Nebenzia, ''Suriye hükümeti bilindiği gibi  güvenlik garantileri verdi. Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için Türkiye ve  İran ile uluslararası bir konferans düzenlenmesi için çalışıyoruz.'' dedi.

Nebenzia,  Astana garantörü üç ülkenin bir sonraki toplantısının  Rusya'da olacağını sözlerine ekledi.