FETÖ'ün Teksas'daki en büyük okul ağlarından Harmony Public Schools'da  üst düzey yöneticilik yapan Tarım, Alabama'nın Washington ilçesinde açılacak 260  öğrenci kapasiteli Woodland Hazırlık Okullarını yöneten Unity School Services  (Unity Okul Hizmetleri) adlı kurumun da Üst Düzey Yöneticisi konumunda.

Tarım'ın Washington ilçesindeki bu okuldan yüzde 15 pay alması ise son  günlerde bölge halkının ve basının sıkça tepkisini çekiyor.

Hem yerel basında hem de Washington Post gibi ana akım basında çıkan  haberlerde, Tarım'ın maaşının yıllık 300 bin dolara tekabül ettiği, NASA  astronotlarının bile yıllık sadece 144 bin 566 dolar maaş alabildiği  belirtiliyor.

Tarım'ın 650 bin dolarlık evi

Tarım, iddia edilen maaşı alırsa ilçenin "en fazla maaş alan kişisi"  olacak.

Öte yandan Larryeducation.com adlı internet sitesinde yer alan bir  makalede Tarım'ın Teksas'da yaşadığı 650 bin dolar değerindeki lüks evinin  fotoğrafına yer verilerek, "İşte bu Soner Tarım'ın Teksas'daki 6 odalı evi. Şimdi  bazı kesimler, vergi ödeyen insanlardan bu kişiye para göndermesini istiyor."  ifadesine yer verildi.

Washington Post'tan makale

Washington Post gazetesinde yayımlanan "Alabama'nın ilçesindeki  sözleşmeli okul tartışması hakkındaki hikaye" başlığıyla makale yayımlandı.

Makalede, ülkedeki sözleşmeli okulların varlığının halihazırda  sorgulandığı vurgulanarak, Woodland Hazırlık Okulunun kurulmasının,  onaylanmasının tartışmalara yol açtığına dikkat çekildi.

Okulun kurulacağı kasabanın belediye başkanının okulun konumunu tasvip  etmediğinin belirtildiği makalede, sözleşmeli okulların başvurularını  değerlendirilen kuruluşun da okulun eğitim ve bazı standartları karşılamadığını  belirttiği aktarıldı.

Ayrıca makalede okulun kurucusu Soner Tarım'ın da FETÖ ile  bağlantıları nedeniyle tartışmalı bir kişilik olduğuna işaret edildi.

Los Angeles'daki FETÖ'nün okul ağına benzer okulun yöneticisinden  3,2 milyon dolarlık yolsuzluk

Öte yandan Los Angeles'ta faaliyet gösteren bir başka sözleşmeli okul  ağı  Celerity Eğitim Grubunun kurucusu Vielka McFarlane kamu fonlarını hortumlama  suçlamasıyla 30 ay hapse çarptırıldı.

Los Angeles Times'da yer alan habere göre, kamu fonlarından 3,2 milyon  dolar hortumladığı suçlamasını kabul eden McFarlane, 30 ay hapis cezası aldı. 

 McFarlane'nin sözleşmeli okullarının kredi kartlarını pahalı elbise,  lüks otel ve business class uçuş biletleri almak için kullandığı kaydedildi.

FETÖ'nün ABD'deki okul ağı

ABD'nin Pennsylvania eyaletinde 1999 yılından bu yana ikamet eden FETÖ  elebaşı Fetullah Gülen, ülke genelinde 140 civarında sözleşmeli okulu ve bu  okullar vasıtasıyla devletten yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık geliri yöneten  kişi olarak biliniyor. Söz konusu okullarda her yıl yaklaşık 60 bin civarında  öğrencinin eğitim aldığı belirtiliyor.

FETÖ'nün ABD'deki sözleşmeli okulları ile ilgili çok sayıda finansal  usulsüzlük soruşturması açılmış, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), örgütün bazı  okullarına baskın düzenleyerek aramalar yapmıştı.

ABD yönetimi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine yönelik  Türkiye'nin sunduğu hukuki delillerle ilgili henüz kayda değer bir adım atmamakla  da eleştiriliyor.