KPSS-2015/1 tercih işlemi sonrası merakla beklenen haber geldi. KPSS Sonuçları açıklandı ÖSYM - KPSS Sonuçları öğrenmek için tıkla... Geçtiğimiz hafta internet üzerinden düzenlenen KPSS-2015/1 tercih işlemi sonrası merakla beklenen haber geldi. Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) göre, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme sonuçları açıklandı. KPSS-2015/1 tercih yerleştirme sonuçlarını haberimizden öğrenebilirsiniz.

KPSS SONUÇLARI TIKLA

Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) göre, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlar, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek. ÖSYM'ce belirlenen KPSS-2015/1: devlet personel başkanlığı bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına 1. yerleştirme sonuçlarını öğrenmek için haberimizdeki linki tıklamanız yeterli olacaktır...

2015 yılı, atama bekleyen öğretmenler açısında oldukça verimli geçti. Ancak verilen kadro sayıları her zaman olduğu gibi beklenenin altında kaldı. Öğretmen ihtiyacı fazla, bu açık ücretli öğretmenler ile kapatılmaya çalışılıyor ve bütçe açık verir gerekçesi ile kadrolar minimumda tutulmaya çalışılıyor. Ayrıca MEB, 3121 dershane öğretmenini de kadroya alacak. kpsshaberleri.net Durum böyle olunca atama bekleyen öğretmenler haklı isyanlarını dile getiriyor.

Öğretmenlerin gözü 47 bin öğretmen atamasındaki branş dağılımına çevrildi

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER SEYYAR SATICILIK YAPIYOR 

Bursa'da, atanamayan bazı öğretmenler bayram öncesi şehrin en işlek caddelerine kurdukları küçük ışıklı tezgahları başında seyyar satıcılık yapıyor. 

Türkiye'nin değişik üniversitelerinden mezun olan branş öğretmenleri, hayallerindeki mesleği icra etmek yerine farklı alanlarda para kazanmaya çalışıyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Öğretmenliği Bölümü'nden 2011 yılında mezun olan Neşe Aydın kozmetik ürünleri satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. 4 yıllık lisans eğitiminin ardından 6.kez KPSS'ye girdiğini ve artık kendi mesleğini yapmak istediğini belirten Aydın, farklı mesleklerde çalıştığını, üç ay süreyle düşük bir maaşla ücretli öğretmenlik yaptığını kaydetti. Öğretmenlik mezunu olup kozmetik tezgahında çalıştığını ifade eden Aydın, 'Çeşitli mesleklerde çalıştım ama kendi mesleğimi yapmak istiyorum. Bir bayan için en iyi mesleğin öğretmenlik olduğunu düşünüyorum' dedi. 

2010 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan Mehmet Balı ise, 5 yıl sınava hazırlanıp atamaların az olması nedeniyle hala atanamadığını söyledi. Mehmet Balı, bir süre ücretli öğretmenlik yaptığını, ancak verilen paranın temel ihtiyaçlarını dahi karşılamadığını belirtti. Okulda öğretmen olmak yerine kendi ayakları üzerinde durabilmek için saatçilikle uğraştığını dile getiren Balı, 'Tarih öğretmenliğini bitirdim. Öğretmen olmak hayalimdi, öğretmen olmayı çok çok istiyorum. Zaten 16 sene okumamın sebebi de buydu' şeklinde konuştu. 

Öğretmen adayları, bayram öncesi çarşının hareketli olduğunu, alışverişlerden memnun olduklarını dile getirdiler. Öğretmenler 2015 KPSS'ye OdaklandıMERSİN Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu 25 yaşındaki Sevgi Helvacı, geçen pazar günü girdiği Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) tuvalete gidince sınav hakkını kaybetti. 

Adana Vehbi Güzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde KPSS'ye giren Sevgi Helvacı, sınava 8 dakika kala izin alarak gözetmen eşliğinde tuvalete gitti. Gözetmen refakatinde sınav salonuna geri dönen Helvacı, bir süre sonra sınavın başlaması üzerine kendisine ayrılan yerde sorularını yanıtlamaya başladı. Yaklaşık 15 dakikada 15 soru yanıtladıktan sonra, bina sorumlusunun talimatı ile salondan çıkarılan Helvacı'nın sınavı iptal edildi. Yaşananlar karşısında şok geçiren Helvacı, ÖSYM'ye dilekçe verip hukuki yollardan hakkını aramaya hazırlanıyor.

Haksız yere sınav hakkının elinden alındığını ileri süren Helvacı, "Kitapçığın poşetini açıp optik formu doldurdum. Sınava 8 dakika kala 2 gözetmene de 'Lavaboya gidebiliyor muyuz?' diye sordum ve ikisi de gitmemde bir sakınca olmadığını söyledi. Gözetmenlerden biri benimle geldi, refakat etti ve kapının önünde bekledi. Sonra da salona dönüp herkesle birlikte sınava başladık" dedi.

ARALARINDAKİ TARTIŞMANIN MAĞDURU OLDUM'

Bina sorumlusu ile sınav gözetmeninin arasında sınavdan önce bir tartışma yaşandığını ve bu tartışmadan kaynaklı olarak mağdur edildiğini iddia eden Helvacı, şunları söyledi:

"Sınav gözetmenimiz geldi ve 'Seni dışarı alabilir miyiz?' dedi. Çok şaşırdım, neden olduğunu sordum. Benim lavaboya gittiğimi söyledi. 2 gözetmene de sorduğumu ve sakınca olmadığını söylediklerini hatırlattım. 'Tamam dışarıda konuşalım' dedi. Dışarı çıktık, kapının önünde bina sorumlusu Şule Hanım ile konuştum. Durumu izah edip soruları görmediğimi ve sınıfta kamera ile sesli sistem olduğunu söyledim. Sınava dönmek istediğimi ilettim. 'Seni sınava alamayız ÖSYM yetkilisi Hasan Bey ile görüş' dedi. Beni müdür odasına aldılar. Hasan Bey'e ulaşamadık. Daha sonra 'Yapılabilecek bir şey yok, sınava alamayız' dediler. Sınav gözetmeni, salonuna dönerken bana, 'Sen çok haklısın benim hatam çok büyük. Çıkmana izin vererek asıl hatayı ben yaptım. Beni lütfen şikayet et ama bina sorumlusunu, okul müdürünü, herkesi şikayet et' dedi. Müdür odasında da kamera varmış, kayıtlıdır bunlar. ÖSYM'ye dilekçe yazdım ve gönderdim. 1 yıllık emeğim çöpe gitti. Sonra sorulara baktım ve belki de atanacaktım . Bütün emeklerim boşa gitti."