Milyonlarca öğrenci heycanla tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. 2015 LYS Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak merak konusu. LYS yerleştirme sonuçları hakkında detaylı bilgiler tg.com.tr'den ulaşabilirsiniz. LYS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Milyonlarca öğrenci nefesini tuttu bu sorunun cevabını bekliyor. Öğrencilerin hayatlarını şekillendirecek LYS yerleştirme sonuçlarının önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN?

2015 Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? sorusunun yanıtı da ÖSYM ve YÖK'ten geldi. Yapılan açıklamaya göre, üniversite tercihleri 6 Temmuz pazartesi günü başlayacak, 14 Temmuz Salı günü sona erecek.  

##tgvideo##

2015 LYS TERCİH SONUÇLARI SORGULA 

LYS tercih işlemleri 6-16 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. Normalde 14 Temmuz'da bitecek olan tercihler 2 gün daha uzatıldı.  Geçen sene ÖSYM tercih sonuçları 23.Temmuz'da açıklanmıştı. Bu sene de tercih sonuçlarının tercihlerden yaklaşık bir hafta sonra açıklanması bekleniyor.


ADAYLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA NASIL YERLEŞTİRİLECEKTİR?

Adaylar, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için Tablo 4'teki lisans programlarına ve Tablo 3'teki ön lisans programlarına;

a) YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları ve varsa sınavsız geçiş hakları,

b) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar, Tablo 3'teki kendi alanlarıyla ilgili ön lisans programlarının sınavsız geçiş kontenjanına (SGK) sınavsız olarak;

a) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

b) Sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler,

c) Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP),

d) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2015-ÖSYS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

MEZUNLARA HEMEN İŞ BULAN OKUL 

 Üniversite sınavı sonrası tercihlerin bitmesine sayılı günler kala Mahmudiye'nin atçılık ekonomisindeki rolünü gören ve atçılığa merakı olan öğrenciler, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü'nü tercih ediyor. 

ESOGÜ Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Çalışkan, binlerce yıllık Türk geleneği olan atçılığı devam ettirmek isteyen gençlerin, Osmanlı'nın ilk harasının kurulduğu topraklarda bulunan okullarına yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. 

Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü'nün Türkiye'nin 3 atçılık merkezinden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Çalışkan, "Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksek Okulu, At Bakım ve Binicilik Uygulama Merkezi ve aynı zamanda Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın da desteklemiş olduğu projeyle gerçekleştirilen, inşası biten ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hizmet verecek Atlı Terapi ve Rehabilitasyon merkezidir. Okulumuzun bulunduğumuz arazi 90 bin metrekare içinde olup, meslek yüksekokulumuz atçılık ve antrenörlük programı dahil olmak üzere, atçılık ile ilgili olan mesleki uygulamaların gerçekleştirildiği alandır. Ülkemizde sadece atçılık alanında mesleki öğretime ve uygulamaların gereklerine göre planlanmış tek okuldur" dedi. 

"EN BÜYÜK AVANTAJIMIZ MAHMUDİYE" 

"Öğrencilerimiz iki yıllık bir ön lisans programı almak için buraya gelirler" diyen Çalışkan, şöyle devam etti: 

"Geldikleri günden itibaren de vakitlerini atlarla geçirirler. Zaten en büyük avantajımız Mahmudiye. Mahmudiye'de saf kan yarış atçılığı ve üretimi var. Yaklaşık 3 bin, 3 bin 500 civarında saf kan at yer yer Mahmudiye'de tay üretimi gerçekleştiriliyor. Meslek Yüksekokulumuz da son derece etkin bir yerde. Çok doğru bir şekilde kurulduğunu düşünüyoruz. Buradaki var olan hem sektörün ana üreticileri, hem de özel 20'den fazla işletmeyle beraber ortaklaşa gençlerin atçılık konusunda uzmanlaşmalarına destek sağlıyoruz."

 

Çalışkan, okullarından 6 dönemde mezun olan toplam 130 civarındaki öğrencilerinin yaklaşık 110 kadarının sektörde istihdam edildiklerini bu anlamda bir zorluk yaşamadıklarını anlatarak, atçılığa merakı olan gençleri okullarına beklediklerini de sözlerine ekledi. 

"ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ ATLARA MERAKIM VAR" 

Okula kayıt yaptırmak isteyen ve atçılık merakı olan 17 yaşındaki Tuğçe Nur Şentarla'ya ise yetkililer tarafından merkez gezdirilerek detaylı bilgi verildi. Bu sene YGS ve LYS sınavlarına girdiğini aktaran Şentarla, en büyük hayalinin at hekimi olmak olduğunu ancak ESOGÜ'nün eğitiminin daha iyi olduğu bilgisini aldığı için burayı tercih ettiğini kaydetti. 

"Aslında bir veterinerlik fakültesinde okumak istiyordum ama.." ifadelerini kullanan Şentarla, şöyle konuştu: 

"Atçılığı ve okulları araştırdım ve eğitim olarak Mahmudiye Atçılık Meslek Yükseokulunun daha iyi olmasından dolayı ve atlarla daha çok vakit geçirebileceğinden dolayı buranın daha iyi olacağını düşündüm. Sosyal paylaşım sitelerinden buranın mezunlarıyla tanıştım, onlarla konuştum. İş imkanlarının çok iyi olduğunu duydum, öylelikle bir seçim yaptım. Bazı kişilerin eski araba tutkusu vardır ya benimde öyle bir at tutkum var. Tarif edilmez yaşanır cinsinde bir şey bu. Çocukluğumdan beri atlara merakım var. Daha önceden ata binmişliğimde var." 

LYS'YE GİREN ÖĞRENCİLERE TERCİH DESTEĞİ 

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 meydanda kurulan 58 Tercih Danışma Merkezi ve Tercih Danışma Hattı ile Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) giren öğrencilere tercih hizmeti sunuyor.Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün çeşitli üniversitelerle yürüttüğü proje kapsamında İstanbul'un meydanlarında tercih çadırları kuruldu.

Kent genelinde 15 meydan ve 58 noktada hizmet veren çadırlarda, uzman eğitmenler tarafından LYS'ye giren öğrencilere ücretsiz olarak tercih ve rehberlik hizmeti sunuluyorÜniversiteye girecek adaylar, doğru tercihte bulunabilmeleri için profesyonel destek sunan Tercih Danışma ve Rehberlik Hizmeti'ne öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor.Alanlara gelme imkanı bulunmayan öğrenciler için ise Tercih Danışma Hattı kuruldu. Üniversite adayları 0212 600 87 05 numaralı telefonu arayarak uzman danışmanlar tarafından verilen rehberlik hizmetinden yararlanabiliyorlar.

Adayların tercih danışma merkezlerine Fatih Eminönü İskele, Fatih İtfaiye Parkı, Şirinevler Meydanı, Bağcılar Meydanı, Bakırköy Özgürlük Meydanı, Beylikdüzü Meydanı, Beşiktaş Meydanı, Kartal Kaymakamlık Önü, Gaziosmanpaşa Meydanı, Beykoz Meydanı, Kadıköy İskele Meydanı, Tuzla Sahil Meydanı, Çekmeköy Meydanı, Cevahir Alışveriş Merkezi Önü ve Üsküdar Sahili'nde ulaşabilecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2005'te başlattığı tercih danışma hizmetlerinden bugüne kadar 430 bin öğrenci faydalandıBüyükşehir Belediyesi Tercih Danışma Merkezleri ve Tercih Danışma Hattı, 14 Temmuz Salı gününe kadar hizmet verecek.