Milyonlarca kişinin gözü bu haberde. 2015 KPSS Sonuçları açıklandı mı? ÖSYM - KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak, işte detaylı bilgiler... KPSS 2015/1 Tercih sonuçları uzun bir bekleyiş sonrasında kısa bir süre önce açıklandı. Tercih öncesinde atama yapılacak kadroların azlığı dikkat çekti. ÖSYM, internet sayfasından güncel branş sıralamaları da yayınlandı. Sonuçların açıklanmasından sonra, gözler şimdiden bir sonraki adımın atılacağı Kasım ayına çevrildi. Kasım ayı içerisinde yapılacak olan 2015/2 atamalarında kadroların az sayıda olacağı tahmin ediliyor.

Öğretmen adaylarının merakla beklediği KPSS sınavı 4-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. KPSS sınavlarının ardından ise ÖSYM adayları fazla bekletmedi ve KPSS soru ve cevapları yayımlandı. Soruların erişime açılmasının ardından KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak edilmeye başlandı. Ancak ÖSYM'den 2015 KPSS ve ÖABT sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Son yıllarda geliştirdiği ve yenilediği alt yapısıyla sonuçları erken açıklayan ÖSYM KPSS sonuçlarını da erken bir şekilde açıklayacaktır.

KPSS SONUÇLARI SORGULA 2015 

KAÇ MERKEZİ YERLEŞTİRME VAR 

KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. Bu süre içinde 4 tane merkezi yerleştirme olmaktadır. Alımlar Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır. 2014 KPSS puanları ile 2014 Kasım, 2015 Haziran, 2015 Kasım ve 2016 Haziran aylarında olmak üzere toplam dört adet merkezi yerleştirme yapılacaktır.

YENİ BRANŞ SIRALAMALARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 

ÖSYM, bir önceki atama döneminde branş sıralamalarını açıklamayı epeyce sonraya bırakmıştı. ÖSYM'nin bu atamalar sonrasında nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

KPSS 2015 ve ÖABT sonuçları için memur adaylarının gözü kulağı ÖSYM internet sayfası sonuc.osym.gov.tr'de.

Ancak ÖSYM'den 2015 KPSS ve ÖABT sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

ÖĞRETMEN ADAYLARININ ALAN SINAVI YAPILDI

 ÖSYM tarafından öğretmen adayları için düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) yapıldı.

Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, Almanca, İngilizce, rehber öğretmen ve sınıf öğretmenliği alanlarında uygulanan sınav, saat 09.30'da başladı ve 75 dakika sürdü.

ÖABT'de adaylar, 40 soruluk alan bilgisi testi ve 10 soruluk alan eğitimi testinde yer alan soruları yanıtladı.

TARİH ÖĞRETMENİNİN İLGİNÇ BAŞARISI 

 Afyonkarahisar'da bir tarih öğretmeni, hazırladığı soru bankasında, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) A gurubundaki 27 tarih sorusundan 24'ünü önceden tahmin ederek ilginç bir başarıya imza attı. 

Sinanapaşa İlçesindeki Tınaztepe Çok Programlı Lisesi'nde 2 yıldır tarih öğretmenliği yapan Muhammet Öztürk, geliştirdiği ilginç soru yazım tekniği ile büyük bir başarıya imza atarak geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen KPSS sınavı tarih sorularının büyük bir çoğunluğuna iki ay önce bastırdığı "Baba Tarih" isimli soru bankası kitabında yer verdi. 2 yıl önce tarih öğretmeni olarak atandığını ve atandığı dönemden itibaren başlayarak soru hazırladığını aktaran Öztürk, hazırladığı kitabında 12 bine yakın soru olduğunu belirtti. Öztürk kitabında KPSS'deki tarih sorularını tahmin etmemesi ile ilgili ise şunları söyledi: 

"Bu kitap benim 2 yıl önce KPSS'ye hazırlanmaya başlamam ile ortaya çıktı. Hazırlık sürecinde birçok soru hazırlayarak çalıştım. Milli eğitimin kitaplarını inceleyerek sorular hazırladım. 2 yıl önce yapılan sınavda da kendi hazırladığım sorularla Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavında 50 sorudan 45 tanesini bilerek Türkiye 24. oldum ve tarih öğretmeni olarak atandım. Atanma sürecinden sonra hazırlandığım soruları geliştirerek kitap haline getirdik. Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen KPSS A grubu ve öğretmenlik sınavında 2 ay önce Mayıs ayında bin adet basılarak yayınlandı. Dün açıklanan sınav sorularından sonra gördük ki, tarih bölümündeki 27 sorunun 24 tanesini biz kitabımızda vermişiz. Bunlar tamamen net sorular. Bu Afyonkarahisar'da bir ilktir. Bu tür kitapların basım ve çıkış yeri genelde İstanbul ve Ankara'dır. Biz Afyonkarahisar'da bunu başardık ve hiçbir kitabın yakalayamadığı bir soru sayısını yakaladık."