KPSS Sonuçları Ne zaman Açıklanacak. KPSS 2015 ve ÖABT sonuçları için memur adaylarının gözü kulağı ÖSYM internet sayfası sonuc.osym.gov.tr'de. Ancak ÖSYM'den 2015 KPSS ve ÖABT sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Öğretmen adaylarının merakla beklediği KPSS sınavı 4-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. KPSS sınavlarının ardından ise ÖSYM adayları fazla bekletmedi ve KPSS soru ve cevapları yayımlandı. Soruların erişime açılmasının ardından KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak edilmeye başlandı. Ancak ÖSYM'den 2015 KPSS ve ÖABT sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Son yıllarda geliştirdiği ve yenilediği alt yapısıyla sonuçları erken açıklayan ÖSYM KPSS sonuçlarını da erken bir şekilde açıklayacaktır.


2015 KPSS ÖABT SINAV SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

KPSS için dava: 10 soru hatalı, sınav iptal edilsin

KPSS Coğrafya Öğretmenliği Alan Bilgisi Sınavı'na giren bir kişi, 10 sorunun hatalı olduğu iddiasıyla dava açtı.


KPSS Coğrafya Öğretmenliği Alan Bilgisi Sınavı'na giren Mehmet Atabay'ın avukatı Ersan Barkın'ın açtığı davanın dilekçesinde, sınavdaki 10 sorunun hatalı olduğu ileri sürüldü.
Sınavdan sonra Atabay'ın da arasında bulunduğu bir grup öğretmen adayının, soruları ve yanıtları incelemek için komisyon kurduğu, komisyona bazı akademisyenlerin de destek verdiği anlatılan dilekçede, "soruların içeriğinde bilimsel hatalar bulunduğu, cevap şıklarında doğru seçeneğin yer almadığı veya yanlış seçeneğin doğru şık olarak gösterildiği" savunuldu.
Ayrıca "yoruma açık" soruların da yer aldığı kaydedilen dilekçede, bunun, sınavda birçok adayın gereksiz vakit kaybetmesine, çelişkiye ve şüpheye düşmesine neden olduğu ifade edildi.
Sınavın 50 soru içerdiği, "hatalı soru" sayısının toplam soruların yüzde 20'sine isabet ettiği aktarılan dilekçede, "Bu kadar fazla sayıda sorunun iptaliyle birlikte bütünsellikten kopan ve ölçme özelliği tümüyle ortadan kalkacak bir sınavın tekrar yapılması adaletli bir yaklaşım olacaktır" denildi.
Dilekçede, sınavın tamamının iptali ve esasa ilişkin hüküm verilene kadar yürütmesinin durdurulması istendi.
Avukat Ersan Barkın, "hatalı soruların, sınavın bütünü açısından çok ciddi sorun teşkil etmesi nedeniyle sınavın bütününün iptali" için Ankara 11. İdare Mahkemesinde dava açtıklarını söyledi.
Barkın, mahkemenin, durumun aciliyetini gözeterek sınavın yürütmesini durdurmasını ve iptalini istediklerini ifade etti.

ÖABT NEDİR?


Eğitim fakültesi mezunlarına yani öğretmen adaylarına ek olarak getirilen bir sınavdır.Öğretmen atamalarında aşağıda belirtilen 15 branştaki öğretmen adaylarına Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri testlerinin yanı sıra ÖABT uygulanır.


ÖABT'NİN ÖĞRETMEN ATAMAYA ESAS OLAN KPSS PUANINA ETKİSİ NEDİR?


ÖABT' ye katılan adayların KPSSP121 puanı hesaplanacaktır. Söz konusu alanlarda bu puan esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecektir. Soruların puan türüne etkisi şu şekildedir: Genel Yetenek Testi %15, Genel Kültür Testi %15, Eğitim Bilimleri %20 ve ÖABT %50.


EN YÜKSEK ATAMA ÖABT'YE GİRMEYENLERE YAPILIYOR


KPSS10 Puanlarına göre atamalar düşünüldüğünde alan sınavına girmeyen PDR, Anaokulu Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenlikleri ve Din Kültürü öğretmenliklerinin atamaları en yüksek tutulurken ÖABT'ye giren öğretmenliklerin ise alımları minimum seviyede tutuluyor.