Ve merakla beklenen haber geldi. ösym LYS yerkeştirme sonuçları açıklandı. Tercih sonuçları öğrenmek için habeirimizin içerisindeki linke tıklayınızTercih Sonuçları açıklandı mı, öğrenciler merakla bu haberi bekliyor. LYS yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? Tercih sonuç öğren... ÖSYM tarafından duyurulacak LYS tercih sonuçları için geri sayım başlamış durumda.  LYS sınav sonuçlarının ardından öğrencileri şimdide tercih sonuçları heyecanı sardı. ÖSYM LYS tercih sonuçları sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrencilerin erişimine açılacak.

##tgvideo##

Yüzbinlerce öğrencinin üniversiteye giriş kapısı olan LYS maratonunda sona gelindi. Puanlarına göre yerleştirme tercihlerini yapan öğrenciler, LYS tercih sonuçlarını bekliyor. Tercih Sonuçları ne zaman açıklanacak merak konusu. LYS Yerleştirme sonuçları 2015 açıklandığı an burada olacak. Terchi sonuçları ile ilgili detaylı bilgilere tg.com.tr'den ulaşabilirsiniz. 

2015 LYS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

ÖSYM DUYURU SAYFASI İÇİN TIKLA 

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 2015 yılı içerisinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, 6-16 Temmuz arasında adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2015-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemleri tamamlanmak üzere. Yerleştirme sonuçları, bu hafta içerisinde ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.


Üniversite tercihleri için yalnızca internet üzerinden yapılan başvurular dikkate alınacak. Adayların e-posta, posta vs. gibi yöntemlerle ÖSYM'ye yaptıkları tercih başvuruları kabul edilmedi.Üniversite tercihleri ÖSYM'nin aday işlemleri sayfası ais.osym.gov.tr adresinden yapılacak. Üniversite tercihi yapacak adayların sisteme TC Kimlik Numarası ve ÖSYM Aday İşlemleri Şifresi'yle giriş yapmaları gerekmektedir. 

LYS Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı - Genel Bilgiler

2010 yılından itibaren ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. YGS (Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı) olarak adlandırılan birinci aşamada başarılı olan öğrenciler, LYS (Lisans Yerleştirme Sınavları) olarak isimlendirilen ikinci aşama sınavlara girmeye hak kazanacaktır. Yerleştirmeler LYS sonuçlarına göre gerçekleştirilecektir.   

LYS ortak müfredata göre hazırlanmış sorulardan oluşacaktır. LYS içerik olarak ÖSS'de uygulanan ilk dört test ile benzer nitelikte olacaktır. Sınavda tek bir soru kitapçığı ve tek bir cevap kağıdı kullanılacaktır.LYS Puanları Değer Aralığı: Her puan türündeki puanlar, en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlar olarak hesaplanacaktır. İkinci Aşama (LYS) Taban Puanı-3, daha sonra YÖK tarafından açıklanacaktır. 

 LYS Sınav Tarihi

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 2010 yılından itibaren her yılın Haziran ayının ikinci yarısında bir ya da iki haftasonuna yayılmış olarak gerçekleştirilecektir. Sınavın kesin tarihi her eğitim ve öğretim yılının başında ÖSYM tarafından basın yoluyla duyurulacaktır. 

TERCİH HEYCANINA KALBİ DAYANMADI

 ZONGULDAK'ta, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih bildirimi yapmaya hazırlanan 18 yaşındaki Nurdan Bakır, karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bakır Ailesi, 3 hastane dolaştırıldıktan sonra ölen kızlarının kalp krizi geçirdiğini anlayamayan doktorlara tepki gösterdi.

Gökçebey İlçesi'ne bağlı Bakacakkadı Beldesi'nde yaşayan işsiz 41 yaşındaki Murat Bakır ve yufka fabrikasında çalışan 39 yaşındaki Yeliz Bakır çiftinin iki çocuğundan en büyüğü olan kızları Nurdan Bakır, Çaycuma Oktay Olcay Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra LYS'ye girdi. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından sağlık sektöründe daha rahat iş bulabileceğei düşüncesiyle Sağlık Meslek Yüksek Okulu ardından öğetmenlik için Eğitim Fakültesi'ne ilk iki sırayı tercih etmeye hazırlanan genç kız, geçen 3 Temmuz'da şiddetli karın ağrısı şikayetiyle Gökçebey İlçe Hastanesi'ne kaldırıldı. 


Yapılan tetkiklerde gaz sıkışması tanısı konulan Yeliz Bakır, bir süre müşaahade altında tutulduktan sonra taburcu edildi. Aradan geçen 10 saatin ardından tekrar rahatsızlanan Bakır, ambulansla Çaycuma Devlet Hastanesi'ne götürülürken kalbi durdu. Hastanede yapılan kalp masajıyla hayata döndürülen Bakır, durumunun ağır olması nedeniyle Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi'ne sevk edildi. Yolda tekrar kalbi duran genç kız, kalp masajıyla tekrar yaşama döndürüldü. 

Yoğun bakım ünitesinde duran kalbi yine çalıştırılan Bakır, dün öğle saatlerinde hayata tutunamadı. 3 kez kalp krizi geçirip üçünde de hayata döndürülen ve 3 hastane dolaştırılan Nurdan Bakır, Devrek ilçesine bağlı Özbağı Köyü Elikoğlu Mahallesi'nde, 1993'de böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden ve adını taşıyan halası Nurdan Bakır'ın yanında toprağa verildi.

15 yaşındaki oğlu Yakup Bakır ile birlikte ölen kızının fotoğrafına bakarak gözyaşı döken Yeliz Bakır, ilk teşhisi koyamayan Gökçebey İlçe Hastanesi doktorlarına tepki gösterdi. Yeliz Bakır, "Kızım bana 'Karnımda bıçak kesiyormuş gibi ağrı var' dedi. Gökçebey İlçe Hastanesi'ne götürdük. 4 saat beklettiler, 'gaz sıkışması var' deyip gönderdiler. Meğerse kalp krizi geçiriyormuş, Aynı akşam yine rahatsızlandı ve Çaycuma Devlet Hastanesi'nin ardından Zonguldak'a sevk edildik. Gökçebey de geçiiyormuş kalp krizi, hiçbirşey anlamadan gönderdiler bizi. orada teşhisi koysaydılar belki ölmeyecekti kızım" dedi.

Kızının tercih yapmaya hazırlandığını da hatırlatan Yeliz Bakır, şöyle dedi: "Çok istediği hemşirelik bölümünü ilk sıraya, ardından öğretmenliği ikinci sıraya yazacaktı. Heyecan ve sevinç vardı. Ama kalbi dayanamadı."

Devrek Kuvayi Milliye Ortaokulu Müdür Yardımcısı Halil Karka ise LYS sonuçlarının açıklanmasıyla yeğeniyle birlikte tercih hazıkrlıkları yaptıklarını söyledi. Karka, şunları söyledi:

"Sağlık bölümleri, öğretmenlik bölümlerini araştırıyorduk. Tercihlerin başlama tarihi olan 'pazartesi veya salı günü yapalım' diyorduk. Bayağı heyecanlıydı ama olmadı."

ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİ İÇİN ÖĞRENCİLERE UYARILAR 

 Lisans Yerleştirme Sınavının (LYS) sonuçları açıklanınca, öğrenciler puanlarına göre tercihlerini yapmaya başladı. Eskişehir'de bir dershanede görevli rehber öğretmen Raşide Kalender, tercih döneminde öğrencilere tavsiyelerde ve uyarılarda bulundu. 

Öğrencilerin tercih döneminde kendi istedikleri yerleri yazmalarının mantıklı olacağını söyleyen Kalender, öğrencilerin aile ve çevre baskısı altında kalmamalarının gerektiğini anlattı. Öğrencileri, istediği meslek dalındaki çalışanlarla görüştürdüğünü anlatan Kalender, "Anadolu yada Osmangazi Üniversitelerindeki hocalara yönlendirmeler yapıyorum. Çünkü en güzeli orada bilenlerden bilgileri almaları. Mesela öğrenci mühendislik okumak istiyorsa, mühendislik odasına gitmesini istiyorum. Yani çevrelerinden duydukları ile değil de bunları yaşayan insanları görerek tecrübe edinmeleri daha mantıklı. İlla bir yere gideyim diye de tercih yapmasınlar. Çünkü hayatlarının kararlarını verecekler. Belki de ömür boyu o diploma ile yaşayacaklar" dedi. 

Sadece bir üniversitede okumak için tercih yapmanın yanlış olduğuna dikkat çeken Kalender, alınacak olan diploma ile öğrencinin ne yapabileceğini düşünmesinin yararlı olacağını kaydetti. Velilerin kati kurallarına öğrencilerin uymadığını aktaran Raşide Kalender, "Geçen gün bir öğrencim ile görüştüm. Babası illa Eskişehir'de kalmasını istiyor. Öğrenci ise iletişim fakültesi yazarak Marmara'ya itmek istiyor. Babanın yanında çok bir şey söyleyemedik. Çünkü baba çok sert, öğrenci de karşı tepki veriyor. Daha sonra öğrenci ile yalnız konuşma fırsatım oldu. Daha sakin ve ılımlı bir şekilde konuşunca öğrenci burada kalmanın kendisi için de mantıklı olduğunu düşündü ama anne veya baba sert tepki gösterdiğinde, çocuk da karşı tepki göstererek inatlaşmalar olabiliyor. Öğrencilerin istedikleri mesleğe de saygı duymaları gerekiyor. İlla şunu oku diye bir şey demek yanlış olacaktır" açıklamasında bulundu.