Irak'ta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Erbil Başkonsolosluğu'nun desteğiyle düzenlenen yarışmada dereceye giren hacker grubu, ABD'ye gönderilecek.


70 kişilik 11 hacker grubunun katıldığı, kazananın 12 ay boyunca ABD'de özel eğitim hakkı elde edeceği yarışma yarın sona erecek.


Erbil'deki bir otelde HACKATHON adıyla düzenlenen ve sponsorluğunu Zain Group ile Goran Gruop'un yaptığı yarışmaya ABD'den AngelHack, İngiltere'den GlobalHack adlı kuruluşlar ile ABD Erbil Başkonsolosluğu destek veriyor.   


Yarışmacılardan Goran Şerko AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ta böyle bir çalışmanın ilk defa yapıldığını belirterek, "Başka devletlerde günde buna benzer onlarca etkinlik olur. Hackerler, programcılar, yazılımcılar ve bilgisayar mühendisleri bunlara katılır. Bu tür etkinliklerle ülkemizdeki sistemi ve teknolojiyi ilerletmeyi hedefliyoruz" dedi.


Şerko, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hükümetinin ve uluslararası kuruluşların bu tür etkinlikler için daha fazla yardımcı olması gerektiğini dile getirdi.