Merakla beklenen TEOG nakil sonuçları açıklandı. 2015 MEB - TEOG sonuçları öğrenmek için haberimizdeki linke tıklamanız yeterli. İşte teog sonuçları... Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenelen TEOG kapsamında liselere nakiller için başlayan tercih başvuru sürecinde Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Dönemi tercih sonuçları açıklandı. TEOG liselere giriş için merakla beklenen 2. Nakil Dönemi yerleştirme sonuçları için haberimizdeki linkten ulaşabilirsiniz...

##tgvideo##

E- OKUL TEOG TERCİH SONUÇLARI 

TEOG PUAN HESAPLAMA

Milli eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) uygulamasında liselere nakiller için başlayan tercih başvuru sürecinde Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Dönemi sonuçların açıklanmasının ardından merakla beklenen 2. nakil yerleştirme sonuçları da az önce açıklandı.

TEOG NAKİL SONUÇLARI SORGULA 

Ayrıntılı bilgi için "http://odsgm.meb.gov.tr" adresinden Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'na ulaşılabilecek.

EĞİTİMDE BUTİK DÖNEM 

Yeni eğitim-öğretim dönemi için okul arayışına giren öğrenci ve aileleri için "butik eğitim" sistemi farklı bir alternatif sunuyor.

Özel Denge Eğitim Lisesinin kurucusu Fırat İlhan, yaptığı yazılı açıklamada, okulun, Ankara'da Türkiye'nin ilk butik lisesi olarak hayata geçirildiğini belirtti. Lisenin, TEOG sınavı yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla yeni eğitim-öğretim dönemi için okul arayışına giren öğrenci ve ailelerine farklı bir alternatif sunduğunu, dünyada kabul gören ve her öğrencinin ihtiyacına göre hazırlanan kişiye özel eğitim sisteminin, saha çalışmaları ile 10 yıllık kapsamlı bir çalışmanın sonucu olduğunun altını çizen İlhan, 2000 yılından bu yana "denge eğitim" bünyesinde yetişen öğrencilere verdikleri üniversite hazırlık eğitimi ile dershane ve özel ders ihtiyaçlarını ortadan kaldırdıklarını kaydetti.

Eğitim ve öğretimi okulda tamamladıklarını, kişiye özel butik eğitimin modelinin başarısının kanıtlandığını belirten İlhan, Yale Üniversitesi'nin Türkçe yayın haklarına da sahibi olduklarını ve Yale University Press'in yayınladığı önemli kitapları Türkçe'ye çevirdiklerini bildirdi. İlhan, dünyanın gelişmiş her ülkesinde hayatın merkezinde "üniversite" bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu ülkelerde insanlar işlerini, eşlerini ve dostlarını genelde okudukları üniversitelerden ediniyor. Bu sebeple bizim hayat hazırlığımızın merkezinde üniversiteye hazırlık var. Öğrencilerimizi üniversiteye sadece test çözdürerek değil, bilgi ve iş tecrübesiyle donatarak hazırlıyoruz. Öğrencilerimize bilgi için haftada 300 sayfa kitap okutuyoruz, dünyanın en iyi üniversitelerinde de okuma fırsatı yakalayabilmeleri için çok iyi düzeyde yabancı dil öğretiyoruz. Üniversite sınavı hazırlığı için dersleri YGS-LYS müfredatına uygun işliyor, ders sonrası her öğrencimizin eksiğine göre sınırsız özel ders ve etüt veriyoruz. Yeterince test çözdürüp sınav pratiği kazandırıyoruz. İş tecrübesi için de öğrencilerimize staj yaptırıyoruz."

- "Hayata karışık, insana alışık, hayatla barışık gençler"

Günümüzde öğrencilerin hayat tecrübesi edinmediği, mesleklerini bilmeden seçtikleri ve hayatlarını fanusta geçirdiklerine ilişkin şikayetlerde bulunduğunun altını çizen İlhan, öğrencilerine lise 1'inci sınıftan itibaren staj yaptırarak bu sorunları aştıklarını belirtti.

İlhan, birinci aşama stajlarda kafelerde bulaşık yıkayıp, küçük esnafların yanında satış yaparak hayatın zorluğunun farkına vardıklarını ifade ederek, ikinci aşama stajlarda mimar, mühendis, doktor, avukat, yöneticilerin yanında gözlem yapıp, istedikleri alanları yakından görüp kariyerlerini bilinçli planlayabildiklerini anlattı.

- Öğrenci ve öğretmenlerin kıyafetlerini modacılar tasarlıyor

Okulda yüzde 100'den yüzde 25'e kadar ekonomik durum, akademik başarı, özel yetenek gibi kriterlere bağlı olarak öğrencilere burs verdiklerinin altını çizen İlhan, şöyle devam etti:

"Fırsat eşitliği yaşatmaya çalışıyoruz. Bizim için ekonomik imkanlar temel kriter asla değildir. Bizim için en önemli şey öğrencilerimize hem iyi bir üniversite hem saygı, tevazu, dürüstlük, çalışkanlık, sabır, vefa gibi değer yargılarını kazandırabilmek. Okulumuzda Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden mezun, tecrübeli ve akıllı 40 öğretmenle çalışıyoruz. Okulumuzda öğretmen başına sadece 4 öğrenci düşüyor. Bu oranla Türkiye'deki bütün eğitim kurumları arasında birinciyiz. Ayrıca tek tipleştirme değil ama eşitleme mantığında bütün öğretmen, öğrenci, idareci ve çalışanlarımız aynı ayakkabılarla aynı kıyafetleri giyiyoruz. Forma düzeniyle ergenlik çağındaki öğrencilerimizin marka takıntılarının engellendiğini görmek hem bizi hem velilerimizi oldukça memnun ediyor. Tabii forma düzeni uygulamak estetikten uzak, zevksiz kıyafetler giymek değil. Kıyafet ve ayakkabılarımızı modacılara tasarlatıp özel ürettik. Her yerde ve her zaman zevkle giyilecek ürünleri öğrencilerimize ücretsiz veriyoruz."

 TEOG'da 17-21 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşen nakil başvuru sonuçları açıklandı. 

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2014-2015 öğretim yılı 'Temel Eğitimden Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi' kapsamında ortaokulların 8'inci sınıflarına yönelik 06-16 Temmuz 2015 tarihlerinde tercih işlemleri alındığı belirtilerek, yerleştirme sonuçlarının da 14 Ağustos 2015 tarihinde açıklandığı kaydedildi. Toplam 1 milyon 108 bin 182 öğrencinin tercih yaptığı, 1 milyon 36 bin 809 öğrencinin tercihlerinden birine yerleştiği, 71 bin 373 öğrencinin ise tercihlerinden birine yerleşemediğinden açık öğretim kurumlarına yönlendirildiği hatırlatılarak, "17-21 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşen yerleştirmeye esas nakil için 434 bin 615 öğrenci müracaatta bulunmuş, bu öğrencilerden 101 bin 012'si tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakilleri gerçekleştirilmiştir. Yerleştirmeye esas nakil sonucunda halen okullarımızda yaklaşık 230 bin boş kontenjan mevcuttur. Nakil ve yerleştirme sonuçları, www.meb.gov.tr adresinde ilan edilmiştir" denildi. 

Öğrencilerin istemeleri halinde 24-28 Ağustos 2015 ve 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde iki defa daha yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecekleri kaydedilerek, birinci yerleştirmeye esas nakilde şu rakamların gerçekleştiği bildirildi: 

"Nakil başvurusu yapan öğrenci sayısı 434 bin 615, daha önceden tercihleri arasında örgün ortaöğretim kurumuna yerleşmiş olanlardan yer değişikliği gerçekleşen öğrenci sayısı 80 bin 154, ilk yerleştirmede tercihlerinden birine yerleşemediği için açık öğretime kaydedilen öğrencilerden nakil başvurusu yapıp yerleşen öğrenci sayısı 20 bin 858." 

TEOG PUAN HESAPLAMA

1) ORTALAMA HESABI: Sınavlar ve ödevlerden alınan puanların aritmetik ortalamasıdır.

ORT=(SP1+SP2+SP3+PP+PRP)/5

Ortalama(Türkçe) = ( 75 + 85 + 70 + 75 ) / 4 = 76.2500

2) AĞIRLIKLI ORTALAMA HESABI: Her ders için hesaplanan ortalamaların, o dersin haftalık ders saatine çarpımının, ders saatleri toplamına bölünmesi ile elde edilen değerdir.

AORT=(ORTxDS)/Toplam Ders Saati

Ağırlıklı Ortalama(Türkçe) = ( 76.2500 x 5 ) / 28 = 13.6161

3) YILSONU BAŞARI PUANI: Her iki dönemde, her ders için hesaplanan ağırlıklı ortalama toplamlarının, aritmetik ortalamasıdır. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılır.

Yılsonu Başarı Puanı=(1.Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı + 2.Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı)/2

1. Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı = 76.4137

2. Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı = 80.0446

Yılsonu Başarı Puanı = ( 76.4137 + 80.0446 ) / 2 = 78.2292

AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI: Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değer, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle her bir dönem için dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. Dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının aritmetik ortalaması ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.

1.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP1)

OSP1 = ((( (SPTürkçe x AKTürkçe + SPMat x AKMat + SPFen x AKFen + SPİnk.Tar.x AKİnk.Tar. + SPYab.Dil x AKYab.Dil + SPDin x AKDin) / AKTop.) / 100) x 700)

= ((( (85x4 + 35x4 + 90x4 + 85x2 + 60x2 + 75x2) /18) / 100) x 700)

= 497.7778

2.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP2)

= ((( (90x4 + 75x4 + 70x4 + 80x2 + 70x2 + 75x2) /18) / 100) x 700)

= 540.5556

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) = (OSP1 + OSP2) / 2

= (497.7778 + 540.5556 ) / 2

= 519.1667

Yerleştirmeye Esas Puan: 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır.

Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) = ( YBP8 + YBP7 + YBP6 + AOSP ) /2

= (78.2292 + 68.9781 + 75.8759 + 519.1667 ) / 2