Sürücü adayları merakla ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Ehliyet sınav soru ve cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz.  29 Ağustos Cumartesi günü yapılan Ehliyet sınavı soruları ve cevapları yayınlandı. Ehliyet sınavı sonuçlarının açıklanması büyük bir merakla bekleniyor. MTSAS - Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak belli mi. Ehliyet sınavına giren sürücü adayları sonuçların açıklanmasını dört gözle bekliyor. Ehliyet sınav soru ve ceveplarına haberimizdeki linkten ulaşabilirsiniz. 

EHLİYET SINAV SORU E CEVAPLARI 

MEB - EHLİYET SINAV SONUÇLARI SORGULA 

MEB 2015 Ehliyet Sınav Soruları nasıl indirebilirim? 29 Ağustos MEB 2015 Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Yurt genelinde yapılacak Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı, 267 sınav merkezinde,  bin 153 okulda,  20 bin 774 salonda 389 bin 438 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yazılı (test) sınava girecek kursiyerler;  İlk Yardım,  Trafik ve Çevre,  Araç Tekniği derslerinden sorumlu olacak, 70 ve üzeri not alanlar başarılı sayılacak.Süresi 60 dakika olan MTSK sınavı, bütün belge sınıfları için (A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H) İlk Yardım dersinden 13, Trafik ve Çevre dersinden 27, Araç Tekniği dersinden 10 olmak üzere, çoktan seçmeli (dört seçenekli) toplam 50 sorudan oluşuyor.

Kursiyer sınav sonuç bilgileri, 8 Eylül 2015 tarihinde http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.

Ehliyet almak için gerekli olanlar

Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu müdürlüklerine kayıt yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıda belirtilmiştir.

a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.

b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.

c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)

ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.

d. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen "sürücü olur" sağlık raporu almış olmak.

e. "Sabıka kaydının olmadığına dair" dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.

f. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

Sınav tarihleri

22 Ağustos 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 1-21 Temmuz 2015

10 Ekim 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 25 Ağustos-15 Eylül 2015

12 Aralık 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 16 Ekim-17 Kasım 2015

Ehliyette stajyerlik 'kabus' olmayacak

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Yelkenci "Vatandaşların stajyerlik sürecini kabus gibi algılayarak telaşa kapılmamaları gerekiyor" dedi.

Yelkenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı sürücü derneği temsilcilerinin ehliyette stajyerliğe kalmamak için belli tarihlere kadar sürücü kurslarına kayıt olma çağrısı yaptıklarını, bu çağrılarla stajyerlikle ilgili mevcut durumdan daha zor bir sürecin başlayacağı gibi bir algının oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. 

Bu konuya açıklık getirmek gerektiğine işaret eden Yelkenci, "Bu söylemleri, manipülatif söylemler olarak görüyoruz. Sürücü adaylarını tahrik ederek bir an önce sürücü kurslarına kayıt olmalarını sağlamaya dönük bu söylemlere tanık oluyoruz" dedi. 

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, 17 Nisan'da yayımlandığını, bakanlık olarak bu değişiklikler doğrultusunda Sürücü Kursları Yönetmeliğinde değişikliğe gideceklerini aktaran Yelkenci, hazırlanan yeni mevzuatı İçişleri Bakanlığının görüşüne sunduklarını belirtti. Trafik Yönetmeliğine göre, stajyerlik süresinin 2 yıl olarak belirlendiğini anımsatan Yelkenci, bu süre içinde stajyer sürücülerin, 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı, yaya üstünlüğünü, hız sınırını 3 kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını doldurduklarından stajyer sürücü belgelerinin iptal olacağını anlattı. Bu durumda kursiyerin sürücü kursuna yeniden müracaat etmesi gerekecek.