2015 TEOG 3. nakil sonuçları açıklandı. MEB tarafından açıklanan TEOG tercih sonuçlarına haberimizden ulaşabilirsiniz. TEOG 3. nakil sonuçları tıkla sorgula... TEOG nakil sonuçları açıklandı. 3. ve son TEOG nakil başvuru sonuçları haberimizde. TEOG nakil sonuçları sorgulamak için tıkla! Binlerce öğrencinin merakla beklediği TEOG 3. nakil tercih sonuçları az önce açıklandı. MEB tarafından yapılan TEOG 3. son nakil tercih sonuçlarınızı haberimizde yer alan link üzerinden sorgulayabilirsiniz. Nakil sonuçları ve kayıt detayları haberimizde.

Merakla beklenen TEOG 3. nakil tercih sonuçları bugün belli oldu. TEOG tercih sonuçlarını öğrenmek için haberimizdeki linke tıklamanız yeterli. TEOG nakil sonuçları hakkında detaylı bilgilere tg.com.tr'den ulaşabilirsiniz. 

TEOG 3. NAKİL TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI!

TEOG NAKİL DÖNEMLERİ VE YERLEŞEN ÖĞRENCİ SAYILARI

2014-2015 öğretim yılı “Temel Eğitimden Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi” kapsamında 8'inci sınıflara yönelik 17-21 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşen yerleştirmeye esas nakil için 434.615 öğrenci müracaatta bulundu, bu öğrencilerden 101.012'si tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakilleri gerçekleştirildi. 24-28 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşen yerleştirmeye esas nakil için 341.166 öğrenci müracaatta bulundu, bu öğrencilerden ise 69.742'si tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakilleri yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) kapsamında lise nakillerinde 3. nakil dönemi sonuçlarını açıkladıBakanlıktan yapılan açıklamada, 2014-2015 öğretim yılı TEOG kapsamında 8'nci sınıfların 31 Ağustos-4 Eylül 2015'de gerçekleşen yerleştirmeye esas nakil sonuçlarının açıklandığı ve yerleştirmeye esas nakil sürecinin sona erdiği anımsatıldı.

Açıklamaya göre, sonuçlar, www.meb.gov.tr adresinde ilan edildi. Bu kapsamda, son nakil sürecine 283 bin 795 öğrenci müracaatta bulundu ve bu öğrencilerden 64 bin 784'ü tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakil oldu. Bu süreç sonunda, halen örgün ortaöğretim kurumlarında 227 bin 769 kontenjan bulunuyor.

Tercih yaptığı halde tercihleri doğrultusunda herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna yerleşemediği için açık öğretim kurumlarına yerleşen öğrenci sayısı 11 bin 822, bu öğrencilerin YEP ortalaması ise 216,86 puan oldu.

- Açık öğretime yerleşenler komisyonlara müracaat edecek

Açık öğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler, istemeleri halinde bugünden itibaren 10 Eylül 2015'e kadar il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına müracaat ederek, bugün oluşan boş kontenjanlar için üç tercih yaparak nakil talebinde bulunabilecekler.2014-2015 öğretim yılı TEOG kapsamında 8'inci sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri 11 Eylül 2015'de tamamlanmış olacak.

Bildiğiniz gibi artık SBS sınavı yapılmayacak. Bunun yerine Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ismi verilen kısa adıyla TEOG, SBS'nin yerini aldı.Bu yeni sistemin asıl amacı, öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemektir. SBS'ye göre en temel farklılık bu yönde olmuştur.Buna göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) şu şekilde belirlenecek, Merkezi Yazılı Sınavlar (tabii ki kısaltması, MYS) ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile birlikte öğrencinin yerleştirme puanıyla ortaya çıkacak. Detayı aşağıda anlatılacak.

SBS kalktı peki sınavlar kalktı mı ? Hayır.

Sınavlara farklı bir formatta devam ediliyor. Şöyle ki, 2013-2014 eğitim yılında, sadece 8. sınıflar 6 temel  dersten merkezi bir sınava tabi tutuldu. Bu temel dersler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil. Öğrenciler kendi okulların sınava giriyor ancak öğretmenler çalıştıkları okuldan farklı okullarda sınava giriyorlar.   

TEOG sınavı ne zaman ?

1. Dönem sınavlar Kasım'ın son haftası, 2. dönem sınavlar ise 2014 Nisan'ın son haftası yapılacak.

Bu sene sınavlar 28-29 Kasım'da yapıldı. Bu sınava giremeyenler 14-15 Aralık'ta mazeret sınavına girdiler. SBS'de mazeret sınavı yoktu. TEOG'daki farklardan birisi de bu. Mazeret sınavları gerçekleştiği için artık herkes sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. MEB'in yaptığı açıklamaya göre sınav sonuçlarını Ocak 2014'te açıklanma ihtimali yüksek.

TEOG sistemi ile ilgili detaylı bilgi

TEOG modelinde, iki yazılısı olan derslerin birinci yazılısı,  üç yazılısı olan derslerin ikinci yazılısı merkezi sistemde yapılacak.  Sınav soruları, SBS'ye paralel olarak öğrencilerin kazanımlarını dikkate alarak yorumlama, analiz yapma, eleştirel düşünme, sonuçları tahmin etme, problem çözme ve benzeri yeterlilikleri ölçecek nitelikte hazırlanmış.Sorular 4 şıklı ve yanlış cevaplar doğruları götürmüyor.

Din kültürü ve ahlak bilgisi ile ilgili şöyle bir durum var ; eğer öğrenci Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf ise alternatif sorular soruluyor.Sınav sorularının orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerebileceği söyleniyor.

Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) Nasıl Hesaplanacak ?

Biraz önce kısaca YEP'in nasıl hesaplanacağından bahsetmiştik. Şimdi bunu biraz açabiliriz.

Yılsonu Başarı Puanı (YBP)

6, 7 ve 8. sınıflarda, öğrencinin derslerden aldığı yılsonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen toplam puan toplamının, haftalık ders saati toplamına bölümü ile hesaplanan puandır. Biraz karışık oldu sanırım. Daha basitçe yılsonu notları, o dersin haftalık ders saatiyle çarpılacak ve bu yılsonu puanları, haftalık toplam ders saatine bölünecek ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP)elde edilecek.