2015 öğretmen atama sonuçları bugün açıklanacak. Nefesler tutuldu, adaylar heycanla öğretmen atama sonuçlarının açıklanmasını bekliyor.Atama sonuç sorgula... En son yapılan açıklamay göre Öğretmen Atama sonuçları bugün saat 11:00'da açıklanacak. Öğretmen Atama sonuçları Sorgula. Sonuçları açıklanır açıklanmaz sitemizden öğrenebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ihtiyacının karşılanması için ilk başvuruları aldı. Bugün açıklanması beklenen Öğretmen atama sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Peki 2015 Eylül öğretmen atama sonuçları açıklandı mı? İşte öğretmen atamaları ve ayrıntılar.

##tgvideo##

ÖĞRETMEN ATAMA SONUÇLARI SORGULA 

2015 ÖĞRETMEN ATAMA SONUÇLARI 

Öğretmen atama sonuçları ise atama.meb.gov.tr üzerinden açıklanacak. Sizler de öğretmen atama sonuçlarınızı öğrenmek için haberimizi inceleyebilirsiniz. İşte MEB atama sonuçları...Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 37 bin öğretmen ataması yarın saat 11.00'da yapılacak. MEB'e bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik ilk atama, yeniden atama, kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında 37 bin öğretmen kadrosu için 4 Eylül'de başlayan başvurular 10 Eylül'de tamamlandı.

Öğretmen atamaları ise yarın saat 11.00'da MEB Merkez Bina Başöğretmen Salonu'nda yapılacak. İlk kez ataması yapılacakların, 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavından 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor. İlk atama kapsamında 36 bin 512, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama kapsamında 371, millî sporcu ataması kapsamında ise 117 öğretmenin ataması gerçekleştirilecek. İlk kez ataması yapılacakların, 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavından 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor. 

Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (Almanca, İngilizce), rehberlik ve sınıf öğretmenliği için "KPSSP121", diğer alanlar için ise "KPSSP10" puan türündeki taban puan dikkate alınacak.Birden fazla alandan mezuniyeti bulunanlar, atanabilecekleri alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alan için başvuruyor.

Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve buna ilişkin elektronik başvuru formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler tarafından il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak.Başvurularda aslı ibraz edilen belgelerin birer örneği, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanarak teslim alınacak, asılları adaylara geri verilecek. Elektronik Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerden adaylar sorumlu tutulacak.

ÖĞRETMEN ATAMALARI 15 EYLÜL'DE

Öğretmen atamaları 15 Eylül saat 11.00'de Ankara'da gerçekleşecek. İlk atama kapsamında 36 bin 512, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama kapsamında 371, millî sporcu ataması kapsamında ise 117 öğretmenin ataması gerçekleştirilecek.

En fazla atama yapılacak 10 branş arasında sınıf öğretmenliği 4 bin 189 rakamı ile ilk sırayı aldı. Bunu İngilizce 3 bin 964, din kültürü ve ahlak bilgisi 3 bin 819, ilköğretim matematik 2 bin 574, okul öncesi öğretim 2 bin 90, Türkçe bin 974, özel eğitim bin 593, fen bilimleri-fen ve teknoloji bin 535, rehberlik bin 440, matematik ise bin 334 sayısı ile takip etti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geçtiğimiz  yıl okullarda ve halk eğitim merkezlerinde ilk kez açılan ücretsiz devlet kurslarına bu yıl en az öğrenciler kadar  öğretmenlerin de akın etmesi bekleniyor. Geçen yıl açılan kurslarda ek ders ücretinin ders başına 9 lira olmasına rağmen 112 bin görevlendirebilecek öğretmen bulabilen Bakanlığın kurslarına, bu yıl ek ders ücretlerine yapılan yüzde 100'lük zammın ardından talep patlaması yaşanacak.Bu bağlamda önceki gün başlayan ve 25 Eylül'e kadar sürecek olan kurslarda görev almak isteyen öğretmenlerin başvuruları bazı kurallara bağlandı.  

Kurslarda görev almak isteyen kadrolu öğretmenlerin Mebbis şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs tercihini yaparak başvuruda bulunabileceklerini bildiren Bakanlık, öğretmenlerin ilçe içinde görev almak istedikleri kurs merkezlerinden üç tercihte veya tüm ilçede herhangi bir okulda görev alma isteğinde bulunabileceklerini kaydetti.Bakanlık, derslere öğretmen atamaları, kurs merkezi müdürlüğü tarafından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar da göz önünde bulundurularak yapılacağını açıkladı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE MÜJDE

Ataması yapılan öğretmenlere nazaran daha düşük ücretlere çalışan ücretli öğretmenler de bu kurslarda görev alabilecekler. Ücretli öğretmenler, e-kurs üzerinden sisteme ilk girişte oluşturabilecekleri şifreler ile başvuru yaparak, ilgili evrakları komisyonlara ulaştıracaklar.Ücretli öğretmenlerin hangi kursta görev alacakları kurs merkezlerinin talebi doğrultusunda komisyonlar tarafından belirlenecek.Ayrıca tercih ettiği halde hiçbir kursta görev alamayan öğretmenler, ilçe komisyonları tarafından ihtiyaç duyulan kurs merkezlerinde değerlendirilecek. 

Öğretmen ataması yapılacak bölümler ve atanacak öğretmenlerin sayısı;

İlk atama kapsamında 36 bin 512, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atamada 371, milli sporcu kapsamında ise 117 öğretmenin ataması yapılacak. En fazla öğretmen atanacak 10 branş ve kadro dağılımları ise şöyle:

Sınıf öğretmenliği: 4 bin 189 kadro

İngilizce: 3 bin 964

Din kültürü ve ahlak bilgisi: 3 bin 819

İlköğretim matematik: 2 bin 574

Okul öncesi öğretim: 2 bin 90

Türkçe: 1.974

Özel eğitim:1.593

Fen bilimleri-fen ve teknoloji: 1.535

Rehberlik: 1.440

Matematik: 1.334

Öğretmen olmak için vereceğiniz en kritik karar lise sıralarında alınır. Ortaokuldan sonra liseye geçen öğrenciler, 9. sınıftan sonra alan seçimi yaparlar. Eğer ileride öğretmen olmak istiyorsanız ne öğretmeni olmak istediğinizi aklınızda netleştirmiş olmanız gerekir. 10. sınıfa geçtiğinizde Sayısal(Fen Bilimleri), Eşit Ağırlık (Türkçe-Matematik) ve Sözel(Sosyal Bilimler) alanlarından birini seçmek durumundasınız. Haliyle seçtiğiniz alan doğrultusunda 10. ,11. ve 12. sınıflarda göreceğiniz dersler de farklılık gösterecektir.  Örneğin matematik öğretmeni olmak isteyen bir kişi sayısal alanı seçmelidir; aynı şekilde sınıf öğretmeni(ilkokul) olmak isteyen kişiler eşit ağırlık alanını seçmelidir. Hangi branşta öğretmen olmak istiyorsanız o branşın hangi alanda olduğunu öğrenip ona göre, 10. sınıftaki alan seçimini yapmanız gerekir.

12. sınıf bittikten sonra üniversite sınavlarına(YGS ve LYS ) girmeniz gerekmekte. Öğretmenlik fakülteleri 4 yıllık üniversite bölümleri olduğu için hem YGS'ye hem de LYS'ye girip yeterli puanı almak gerekiyor. Birçok üniversitenin çeşitli branşlarda öğretmenlik kontenjanları vardır. Sizler üniversite sınavına giren yüzbinlerce aday ile yarışmak zorundasınız. Eğer üniversite sınavlarından yeterli puanı alırsanız, üniversite tercihi yapmaya hak kazanırsınız. Puanınız doğrultusunda , öğretmenlik bölümünü okumak için böylece üniversiteye kaydınızı yapmış olursunuz. Eğer lise öğretmenliği kazanmışsanız 5 yıl , ortaokul ya da ilkokul öğretmenliği kazanmışsanız 4 yıl üniversite okuyacaksınız. Üniversiteyi başarıyla bitirdikten sonra en zor aşamalardan ikincisi geliyor : KPSS (Kamu personel Seçme Sınavı)

Üniversite sınavını kazanmak ve üniversiteyi bitirip öğretmenlik diploması almakla her şey bitmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olmak için üniversiteyi bitirdikten sonra KPSS'ye girmek gerekir. Her öğretmen adayı kendi branşı doğrultusunda KPSS'ye girer , iyi puan almaya çalışır. Eğer MEB, sizin mezun olduğunuz branştan o yıl öğretmen alımı yapacak olursa, almış olduğunuz KPSS puanıyla bu atamalara başvuru yaparsınız. Milli Eğitim Bakanlığı alacağı öğretmen sayısı dahilinde, en yüksek puanlı öğretmen adaylarını seçer. Atanamayanlar ise, bir sonraki yıl KPSS'ye girmek üzere tekrar hazırlanmaya başlarlar.

Evet sevgili öğrenciler, gördüğünüz üzere öğretmen olmak o kadar da kolay bir iş değil. Günümüzde, üniversiteyi bitirip atanmak için bekleyen öğretmen sayısı 150 binin üzerindedir. Bu kadar kişi her yıl, tekrar tekrar KPSS'ye girerek atanmak için yeterli puanı almaya çalışıyorlar. Biz size , öğretmen nasıl olunur , sorusunu yanıtladık. Öğretmen olmaya karar vermek ya da vermemek sizin elinizde.