İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Ecder, "Hipertansiyon sessiz katildir. Sağlığın sessiz katiline dikkat edilmeli. Bu hastalık çoğu zaman hiçbir belirti vermez, şikayet göstermez ama yapacağı harabiyeti yıllar içerisinde yapar. Bu hastalık günün birinde bir böbrek ve kalp yetersizliği olarak karşımıza çıkar" dedi.

Ecder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hipertansiyonun toplumda sık karşılaşılan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Hipertansiyonun kalp hastalıkları, damar sertliği, kalp yetersizliği ve damar tıkanıklıklarına neden olduğunu aktaran Ecder, şunları kaydetti:

"Çok önemli ve dikkate alınması gereken bir konu. Kronik böbrek yetersizliğinin diyabetten sonraki ikinci sebebi hipertansiyondur. Hipertansiyon bizim rutin pratikte gördüğümüz çok önemli bir sorundur. Halk arasında hipertansiyon küçümseniyor. Bu hastalık çoğu hastada şikayet vermez. Bazı hastalarda baş ağrısı ve çarpıntı gibi ortaya çıkabilir ama birçok kişi kan basıncı yüksek olmasına rağmen tansiyonunu ölçmez. Bundan dolayı toplumda herkes ve her yaş kesimi kan basıncını mutlaka periyodik olarak ölçtürmelidir. Yüksek kan basıncı olan kişiler bunu dikkate almalıdır. Hipertansiyon sessiz katildir. Sağlığın sessiz katiline dikkat edilmeli. Bu hastalık çoğu zaman hiçbir belirti vermez, şikayet göstermez ama yapacağı harabiyeti yıllar içerisinde yapar. Bu hastalık günün birinde bir böbrek ve kalp yetersizliği olarak karşımıza çıkar."

"Kesinlikle sigara kullanmayın"

Hipertansiyon hastalarının yaşam tarzına ve uyku düzenine dikkat etmesi, zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerektiğine dikkati çeken Ecder, "Özellikle sigaradan uzak durulmalıdır" dedi.