AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak, Genelde açıköğretim sınav sonuçları 15 gün içinde açıklanmış oluyor. 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının AÖF dönem sonu sınavları 23-24 Ocak tarihlerinde yapılmıştı. Diğer konular haberimizde yer alıyor. Türkiye'nin her tarafından AÖF sınavına gören öğrenciler için zaman zaman AÖF tarafından açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalara göre bazı sorularda hata bulunduğu belirtilmişti. Bunla birlikte AÖF sınavlarının ne zaman açıklanacağı ile ilgili hiç bir açıklama yapılmadı. Büyük olasılıkla açıklama yapılmadan AÖF (Açık Öğretim Fakültesi) sınavlarının açıklanması bekleniyor. Geçmişten bu yana AÖF'ün çoğunlukla 10-20 gün arasında sınav sonuçlarını açıkladığını biliyoruz. Bunu göz önüne aldığımızda sınav sonuçlarının açıklanması için biraz daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Bu etapta AÖF'ün geçtiğimiz günlerde açıkladığı AÖF soruları ve cevaplarına bakarak karşılaştırma yapabilir ve bu sayfadan son durumu takip edebilirsiniz.

Açıköğretim Sınav Sonuçları için tıklayın

AÖF Final Dönemi Soruları ve Cevapları

AÖF SINAVINDA SORU HATALI ÇIKTI

AÖF sınavı geçtiğimiz gün sona erdi. Milyonlarca öğrenci 23-24 Ocak'ta AÖF güz dönemi final sınavına girdi. Sabırsızlıkla AÖF final sonuçları beklenirken Diplomasi Tarihi dersinde mükerrer soru krizi yaşandı.

Yüzbinlerce öğrencinin katıldığı Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin (AÖF) dün yapılan 2015-2016 yılı Güz Dönem Sonu sınavında "mükerrer soru" krizi yaşandı. Kitapçık kodu 4715 olan Diplomasi Tarihi dersinin aynı sayfasındaki 14'üncü ve 19'uncu soruların cevaplarıyla birlikte içerik olarak aynı olduğu görüldü.

İKİ AYNI İÇERİKLİ SORU YAN YANA

14'üncü soruda "Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?" ifadesi yer alırken, cevapları a) OECD, b) NATO, c) OPEC d) BM e) AB şıklarından oluştu. Sayfanın siyah bir çizgiyle bölünmesiyle 2 sütun halinde koyulan ve 14'üncü soruyla yanyana gelen 19'uncu soruda "1975 yılında oluşturulan Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?" cümlesi cevabında ise a) NATO, b)OECD, c) AET, d) BM, e)AB seçenekleri vardı. Doğru yanıt olan "OECD" 14'üncü soruda "a", 19'uncu soruda ise "b" şıkkında yer aldı.

AÖF 2016 sınav takvimi

Güz dönemi dönem sonu sınavı: 23-24 Ocak 2016
Bahar dönemi ara sınavı: 16-17 Nisan 2016
Bahar dönemi dönem sonu sınavı: 04-05 Haziran 2016

Takvimde belirtildiği gibifinal sınavı yani "Güz dönemi dönem sonu sınavı’’ 23-24 Ocak 2016 tarihlerinde yapılacak.

2016 AÖF ders geçme notu kaç oldu?

84 - 100 AA 4,00 Geçti
77 - 83 AB 3,70 Geçti
71 - 76 BA 3,30 Geçti
66 - 70 BB 3,00 Geçti
61 - 65 BC 2,70 Geçti
56 - 60 CB 2,30 Geçti
50 - 55 CC 2,00 Geçti
46 - 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti
40 - 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti
33 - 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti
0 - 32 FF 0,00 Kaldı

AÖF SINIF GEÇME SİSTEMİ

Öğrencilere bir yarı yılda 30 krediyi geçmeyecek şekilde ders ataması fakülte tarafından yapılır.
Öğrenciler fakülte tarafından atanan dersleri eksiltebilir veya toplam 45 krediyi geçmemek üzere üst yarı yıldan ders seçebilir. (ilk yıl hariç)
Lisansta birinci yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 5. ve 7. yarı yıllardan,
İkinci yarı yılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 6. ve 8 yarı yıllardan DERS ALAMAZ.
Üçüncü yarı yılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 7. yarı yıldan,
Dördüncü yarı yılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 8. yarı yıldan ders ALAMAZ.

Sınıf Geçme Sistemi:
Kredili sistemde sınıf geçme yerine üst dönemden ders alma tabiri kullanılır. Genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri ise üst dönemden ders alabilirsiniz. 2.0′ın altında ise üst dönemden ders alamazsınız.
DD,DC,CD gelen derslerinizden koşullu olarak ortalama ile geçebiliyorsunuz. Bu ortalama ile geçmenin koşulu ise Bahar Dönemi ( 2.dönem ) sonunda Genel Not Ortalamanızı ( GNO ) 2.0 veya daha üzeri getirmenizdir. Eğer GNO'yu 2.0'dan düşük getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalmış olursunuz.
FF gelen derslerden direk kalıyorsunuz. Bu FF ile kaldığınız dersleri bir sonraki yıl aynı dönemde tekrar görüyorsunuz. Yani bahar döneminde kaldığınız bir dersi seneye bahar döneminde alabilirsiniz.

Sizden dönemlik olarak 2.0 gibi bir ortalama beklenecektir. Eğer Güz Dönemi sonunda Genel Ortalamanızı 2.0 veya üzerinde sağlayamamış iseniz size bir Uyarı verilecektir. Bu uyarıdan sonraki dönemde ise Genel Not Ortalamasının en az 2.0'a çıkarmanız istenecektir. Eğer bu durumu da yerine getiremezseniz taklip eden dönemde geçmiş 2 dönemdeki CC altı dersleri yeniden almanız ve 2.0 ortalamasını geçmeniz istenecektir.

SINAV YAYINLAMA SİSTEMİ

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde yapılan sınavların soru kitapçıkları ve cevap anahtarları Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sınav Yayınlama Sisteminde yayımlanmaktadır. Açıköğretim Sınav Yayınlama Sisteminden TC kimlik numaranız ve şifrenizle oturum açarak, çıkmış sınav sorularına bakabilir ve cevap anahtarı kısmından soruların cevaplarını görebilirsiniz.