Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, DAEŞ üyesi Faysal el-Zahrani, Türki el-Binali ve Hüseyin Jauthini, ABD’nin yaptırım listesine eklendi. Faysal el-Zahrani'nin terör örgütünün petrol faaliyetlerinden sorumlu olduğu, Hüseyin Jauthini'nin de örgüte yeni üye kazandırılmasına aracılık ettiği belirtildi.
Açıklamada, yaptırım kararlarının, DAEŞ’i yok etmeye yönelik stratejinin bir parçası olduğu ve örgütün Irak ve Suriye’deki yasa dışı petrol satışına darbe vurulmasını amaçladığı vurgulandı.
ABD Hazine Bakanlığının Terör Ve Finansal İstihbarat Birimi Müsteşar Vekili Adam Szubi, yaptırımlara ilişkin, "Biz ve dünya genelindeki partnerlerimiz, DAEŞ’in gelir elde etme ve kullanma yeteneğini hedef alıyoruz ve birçok açıdan ilerleme kaydediyoruz. Bugün alınan kararlar, DAEŞ’in petrol ve doğalgaz üretiminde, yabancı savaşçı toplanmasında ve diğer finansal faaliyetlerinde önemli rol oynayan DAEŞ liderlerini hedef aldı" ifadesini kullandı.
Bakanlığın yaptırım kararı çerçevesinde adı geçen DAEŞ üyelerinin ABD'de bulunan mal varlıkları dondurulurken Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle ticari ilişkiler kurması yasakladı.