Ninova Ortak Operasyonlar Komutanlığı Komutanı Necim Cuburi, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süredir DAEŞ’in elinde bulunan Musul’u geri  almak için Irak ordusuna bağlı askerlerin Mahmur ilçesine sevk edildiğini  belirterek, "Güçlerimizin bu kentte en yakın olacak şekilde konuşlanmasını  istedik. Buraya sevk edilen güçler çok iyi bir şekilde eğitilip, donatıldı. Bu  saatten sonra Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’den gelecek emri bekleyeceğiz” dedi.

 Irak ordusu olarak düşmanlarını hiçbir zaman küçük görmediklerini  ifade eden Cuburi, “Herkesin çok iyi bilmesi lazım artık DAEŞ’in Irak’taki son  kalesi Musul’dur. Halkımızın desteği arkamızda ve bir güven söz konusudur”  yorumunu yaptı.
 
Musul’un geri alınması için uluslararası koalisyon güçlerinin tam  desteğinin mevcut olduğunu aktaran Cuburi, “Teröristlerin elindeki kentin geri  alınması için daha fazla yardımda bulunacaklar. Uluslararası koalisyon güçleri  diğer operasyonlara göre daha çok destek verecektir” dedi.
 
Musul'un geri alınması için Mahmur ilçesine sevk edilen 4 tugayın   Bağdat, Enbar ve Salahaddin illerinden geldiği belirtildi. Kerkük üzerinden  bölgeye intikal eden Iraklı askerler,  askeri üsse Peşmerge güçlerinin eşliğine  geçti. Irak ordusunun Mahmur’a gönderdiği askeri konvoyda çok sayıda zırhlı  aracın da yer aldığı gözlendi.