Roma’daki Başbakanlık Sarayı Chigi’de gerçekleşen ve sığınmacı krizinin ele alındığı görüşme sonrası İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Avusturya Başbakanı Werner Faymann, ortak basın toplantısı düzenledi.

Ekonomik konuların ve terör tehdidinin, Avrupa'nın her zamankinden daha da çok Avrupalı gibi hareket etmesini gerektirdiğini belirten Renzi, şöyle konuştu:

"Sığınmacı sorunu bir Avrupa sorunu ve buna Avrupa’ya yakışır bir cevap vermek gerekir. Her gün dayanışma içinde olunduğu belirtilerek olmaz. Para istemeye geldiğinde dayanışma denilip, iş göçmenleri ağırlamaya geldiğinde dayanışma göstermemek olmaz."

Renzi, AB içinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen Anlaşması'nın bir AB değeri olduğunu, sığınmacı sorununu, bunu tartışmaya koymadan, hızlı ve etkili şekilde çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

"Tek başına baş edilebilecek bir sorun değil"

Avusturya Başbakanı Faymann da sığınmacı krizinin, tek başına baş edilebilecek bir sorun olmadığını açıkça belirtiklerini söyleyerek, "Avusturya ve İtalya gibi ülkeler yalnız bırakılamaz. Birlikte daha güçlü olacağız. Kimin iltica hakkı var kimin yok bu da bir insanlık sorunu" diye konuştu.