Rus uçakları bir haftadır PYD güçlerinin Azez ilçesine yönelmesi için havadan destek sağlıyor. 11 Şubat'ta yoğun Rus bombardımanı sonucu, Azez merkeze yaklaşık 6 kilometre mesafedeki Minniğ Havaalanı, PYD'nin eline geçmişti. PYD güçleri önceki gün de Rus hava desteğinde Tel Rıfat'ı ele geçirdi. Yerel kaynaklar, PYD'nin şimdiki hedefinin Tel Rıfat'ın doğusunda muhaliflerin elindeki Şeyh İsa köyü üzerinden Mare'ye ilerlemek olduğunu belirtiyor.

Bu arada dün, PYD'ye bağlı Arap unsurlardan oluşan SDG güçlerine ait internet sitesinde, muhaliflere Mare'yi 24 saat içinde boşaltma çağrısı yapıldı. Boşaltmamaları halinde ise Rusya'nın ilçeyi bombalayacağı duyuruldu. Yerel kaynaklar, PYD'nin SDG unsurlarının içindeki Ceyş'ul Süvvar gibi Arap unsurların varlığını öne sürerek, muhalifleri kendilerine katılmak için tehdit ettiğini ifade ediyor.

PYD'nin 1,5 yılı aşkın süredir en büyük destekçisi olan ABD ise söylem olarak PYD ilerleyişine karşı görünüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, dün yaptığı açıklamada, "YPG’nin hareketleri zarar verici ve DAEŞ’i ortadan kaldırmak için ortaya koyduğumuz ortak mücadeleyi baltalıyor" diyerek, örgütü gerilimi yükseltecek hareketlerden kaçınması ve Minniğ Havaalanı'ndan çekilmesi konusunda uyardıklarını söylemişti. Toner ayrıca, PYD'nin Rus desteği alıp almadığı konusunda böyle bir bağlantı görmediklerini söyledi. Dolayısıyla PYD'nin ABD'yi dikkate almıyor görünmesi de şüphe uyandırıyor.

Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, hedeflerine ulaşmak için Rusya ve ABD'yi aynı anda harekete geçirmenin PYD'nin attığı en stratejik adımlardan biri olduğunu söyledi.

Erkmen, "ABD, PYD'yi dizginleyebilir mi?" sorusu üzerine, "ABD söylem olarak karşı çıkıyorsa, PYD buna rağmen ilerlemeye devam ediyorsa, ABD'nin yapacağı şey, bir hafta PYD'ye lojistik destek vermeyi kesmek olmalıdır" dedi.

- "PYD'nin ilerlediği hatların DAEŞ'le ilgisi yok"

ABD'nin PYD'nin ilerleyişine karşı ortaya koyduğu söylemin, Türkiye'nin PYD politikası nedeniyle ABD'ye karşı artan eleştirilerin dozunu azaltmayı hedeflediğini belirten Erkmen, "Diğer amaç da ABD'nin PYD'yi asıl destekleme nedeni olan DAEŞ'e doğru tekrar yönelmesini sağlamak. PYD'nin son dönemde ilerlediği hatların DAEŞ ile ilgisi yok. PYD, Azez'de ABD'nin maddi manevi desteklediği muhaliflerle karşı savaşıyor" ifadelerini kullandı.

Erkmen, "ABD, gerçekten PYD'ye ambargo uygulamak isterse uygular. Ancak bunun karşılığında PYD'yi Rusya'ya kaptırmaktan çekineceği için bunu kademeli ve kısmi olarak yapar" dedi.

Tel Rıfat'ın düşmesinden sonra Azez ve Mare, Halep'in kuzeyinde muhaliflerin elinde kalan ve Türkiye ile bağlantı sağlayabildikleri son bölgeler. Mare ilçesi, doğudan terör örgütü DAEŞ kuşatması altında.PYD'nin Rus desteğinde Azez'den ilerleme çabasıyla eş zamanlı olarak Rusya, Esed rejimi güçlerinin Halep merkezdeki muhalifleri çevrelemek için kentin batısındaki Anadan ilçesi ve çevresini yoğun şekilde bombalıyor. İki hafta önce muhaliflerin kuzeyden Türkiye ile bağlantı sağlayabildikleri insani koridorun rejim güçlerince kapatılmasının ardından muhalifler, İdlib ve Türkiye ile bağlantıyı Anadan üzerinden sağlayabiliyor. Rusya ve Esed'in şimdiki hedefi, İdlib yolunu da kapatarak, Halep merkezdeki muhalifleri tamamen çevrelemek. - Fırat'ın batısında operasyon hazırlığıPYD, Azez-Cerablus hattını DAEŞ'ten temizleyerek, kontrol ettiği Afrin, Tel Abyad ve Kobani'yi (Ayn el Arab) birleştirmek için, 27 Aralık 2015'te Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı'nı ele geçirmişti. PYD, bir süredir nehrin batısında ilerlemek için Mümbiç ilçesine saldırı hazırlığı yapıyor. Rusya, Mümbiç operasyonu için 1 Şubat itibariyle ilçe merkezini kuzeydoğusundaki Tişrin Barajı yönünden vurmaya başlamıştı. Son haftalarda ise Rusya, hava saldırılarını Halep ve çevresinde yoğunlaştırdı.