Muhaliflerin ortaklaşa düzenlediği El-Bunyanu'l Mersus Operasyon  Birimi Sözcüsü Huzeyfe eş-Şami, Ürdün sınırını ele geçirmek isteyen rejim  birliklerinin, Rusya'nın hava desteği ve Hizbullah milisleriyle Dera kentinin  batısında Menşiyye mahallesini de kapsayan bölgeye saldırılarını artırdığını  belirtti.

Rejimin ana hedefinin, "Eski Dera Kapısı başta olmak üzere Ürdün  sınırındaki bölgeleri tamamen ele geçirmek" olduğunu aktaran Şami, "Rejim ve  Hizbullah milisleriyle iki haftadan bu yana şiddetli çatışmalara giriyoruz.  Rusların havadan destek verdiği tüm saldırıları geri püskürttük" dedi.
 
Şami, Hizbullah milisleri ve rejim askerlerinin sınırı alması  durumunda Suriyeli sığınmacıların geçişinin duracağına ve yaralıların Ürdün'e  taşınmasının engelleneceğine dikkati çekti.
 
Muhalifler, Ürdün sınırındaki Nasib Sınır Kapısı ve Eski Dera  Kapısı'nın kontrolünü ellerinde bulunduruyor.
 
ABD'li ve Rus yetkililer, pazartesi günü yaptıkları ortak açıklamada,  "Çatışmaların durdurulmasının 27 Şubat 2016 tarihinde 00.00'dan itibaren  başlaması" konusunda anlaştıklarını duyurmuştu. Uluslararası toplum ise ateşkes  sağlanmasının Rusya'nın hava saldırılarını durdurmasına bağlı olduğunu  belirtiyor.