AA muhabirlerinin yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, Rus hava kuvvetleri ateşkesin başladığı saatlerden bu yana dün ve önceki gün, Hama'nın güneyindeki Hırbinefse köyünü, Halep'in batısındaki Beyanun beldesini, Anadan ilçesini, Kafr Hamra ve Kaptan el Cebel beldelerini, Babis köyünü ve Halep'in kuzeyindeki Eşrefiye ve Beni Zeyt semtlerini, İdlib ile bağlantının sağlandığı Kastello yolunu ve Cemiyet el-Hadi köyünü vurdu.

Rusya ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında yer almamasına karşın terör örgütü olarak adlandırdığı Ahraru'ş Şam'ın İdlib’in güneyindeki Termala karargahını bombaladı.

Rus savaş uçaklarının Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolündeki Halep'in kuzeyi ve batısı ile Hama'nın güneyine düzenlediği saldırılarda dün toplam 12 sivil öldü, 12 sivil yaralandı.

Rusya'nın Halep'in batısına düzenlediği saldırılar, yaklaşık 1 ay önce rejimin Halep-Türkiye insani koridorunu kapatmasıyla Halep şehir merkezinde kuşatılan muhalifleri, batıdan da çevreleyerek, İdlib ile olan bağlantılarını kesmeyi hedefliyor. Rusya'nın bu bölgeye yoğunlaşmasının diğer nedeni de Afrin'e yığınak yaparak, İdlib'in kuzeyinde Türkiye sınırındaki Atme beldesine saldırı hazırlığı yapan PKK'nın Suriye kolu PYD'nin önünü açmak.

Rejim güçleri saldırıyor 

Hizbullah destekli Esed rejimi güçleri ise anlaşmanın yürürlüğe girdiği 27 Şubat gecesinden sonra, Humus, Halep ve Şam'da karadan ve havadan saldırmaya devam etti.

Humus'un kuzeyindeki Telbise ilçesi, Halep'in batısındaki Anadan ilçesi, Dera'nın kuzeybatısındaki Yadude ilçesi, Şam'ın doğusundaki Guta ilçesine bağlı Merj beldesi, Hama'nın kuzeybatısındaki Kafr Zita ve Kafr Nabude beldeleri ve Lazkiye'deki Türkmen Dağı hafta sonunda rejim güçlerinin hedefi oldu.

Dün Humus'un kuzey kırsalına varil bombalı saldıran rejim, bugün de muhaliflerin kontrolündeki İdlib'in Maarand beldesi ve Şam'ın Fadhaya mahallesine aynı yöntemle saldırdı.