"El Cezire'nin Güvenliği" adı verilen operasonu devlet televizyonuna konuşan General Yahya Resul duyurdu. Resul'un verdiği bilgilere göre ordu, geçen sene DAEŞ'den geri alınan Irak'ın diğer önemli şehirleri Tikrit ve Samara'nın batısından harekete geçti. Operasyonun amaçlarından biri de DAEŞ militanlarını çölden kovarak hükümetin elindeki bölgelere yapılan saldırıların önüne geçmek.

Irak ordusu sözcülerinden Muhammed el Esadi de operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Operasyona Irak Hava Kuvvetleri ve Koalisyon'un da havadan destek verdiğini belirten Esadi, DAEŞ'in ordunun ilerlemesini engellemek için gerçekleştirmeye çalıştığı üç bombalı araç saldırısının da bu hava desteği tarafından önlendiğini duyurdu.

Irak ordusu geçtiğimiz sene içinde Beyci, Tikrit ve Ramadi gibi kritik öneme sahip şehirleri DAEŞ'in elinden almış ve örgütün Irak'taki varlığına büyük bir darbe vurmuştu. Ordu ve Şii milisler tarafından başlatılan bu yeni operasyonlar da örgütün Musul'un batısındaki etki alanını daraltmak amacını taşıyor. Musul'un da DAEŞ'in elinden alınması halinde örgütün Irak'taki etkisinin bitme noktasına geleceği ifade ediliyor.