Dünyanın en büyük dördüncü offshore hukuk firması Panama Mossack Fonseca’dan sızdırılan belgelerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye lideri Beşşar Esed ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e yakın isimler de yer aldı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından ele geçirilen ve 80 ülkedeki basın kuruluşlarıyla paylaşılan belgelerde, aralarında 12 devlet başkanı ve 143 politikacının da bulunduğu çok sayıda kişinin, offshore şirketleri üzerinden vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerde bulunduğu iddia edildi.

Bu isimlerden bazıları hakkındaki iddialar şöyle:

Esed'in kuzenleri Rami ve Hafız Mahluf
Panama belgelerine göre, Suriye lideri Beşşar Esed'in anne tarafından kuzenleri Rami ve Hafız Mahluf, son iki yılda gözden düşmelerine rağmen akrabalık ilişkilerini kullanarak büyük bir servet elde etti.

Suriye'de iş yapmak isteyen bir yabancı şirket, petrol ve telekomünikasyon gibi kilit öneme sahip sektörleri kontrol eden Rami Mahluf'tan onay almak zorunda kaldı.

Rami Mahluf, 1998'de Ürdünlü iş adamlarıyla Suriye telekomünikasyon sektörüne yatırım yapmak için Polter Yatırımlar Şirketi'ni kullandı. 2002'de Suriye'de GSM şirketi "Syriatel"i kuran Mahluf, şirketin yüzde 10 hissesine bireysel olarak, yüzde 63 hissesine de Britanya Virjin Adaları'ndaki "Drex Technologies S.A." şirketi adına sahip oldu. Aynı yıl Syriatel'deki ortakları, Viyana'da Mahluf'a karşı dava açtı. Drex Technologies şirketinin Viyana'daki banka hesaplarında 2,6 milyon dolar birikti. Mahluf, şirketi için Cenevre'de de hesap açtırdı.

Sızdırılan belgelere göre, Mossack Fonseca firması yetkilileri ile Mahluf arasında 2011'in Şubat ayından itibaren rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla ABD Hazine Bakanlığı tarafından uygulanan yaptırımlar hakkında e-posta yazışmaları oldu. Aynı yıl BVI Finans Hizmetleri Komisyonu, Mossack Fonseca şirketini Drex Technologies firması aleyhinde açılan bir kara para aklama soruşturması hakkında uyardı ve Mahluf ailesiyle ilişkilerini kesmesi önerisinde bulundu. 

Putin'in yakın arkadaşı Sergey Roldugin
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çocukluk arkadaşı Sergey Roldugin, dünyaca ünlü bir çello sanatçısıydı. Putin'i eşi Lyudmila ile tanıştıran ve kızları Mariya'nın vaftiz babası olan Roldugin, St. Petersburg'daki Devlet Rimsky-Korsakov Konservatuarı Müdürü ve St. Petersburg Müzik Evi'nin de sanat yönetmeni olarak görev yaptı.

Mossack Fonseca firmasından sızdırılan belgelere göre, Roldugin'in "Sonnette Overseas", "International Media Overseas" ve "Raytar Limited" adında üç offshore şirketi bulunuyor.

İlk iki şirket, ABD hükümetinin "üst düzey Rus yetkililerinin kişisel bankası" olarak tanımladığı St. Petersburg merkezli "Bank Rossiya" tarafından kuruldu. Aralarında Sonette şirketinin de bulunduğu 5 offshore şirketi, 2008'de Rusya'nın en büyük kamyon üreticisi Kamaz'ın büyük bir kısmında söz sahibi oldu.

Putin'in çocukluk arkadaşları Arkadi ve Boris Rotenberg
Sızdırılan belgelerde, milyarder Arkadi ve Boris Rotenberg kardeşlerin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çocukluk arkadaşı olmanın avantajını kullandığı belirtildi.

Putin'in Rotenberg kardeşlerle arkadaşlığının Rus dövüş sanatı sambo ve judoyla pekiştiği kaydedildi. Belgelerde, Arkadi Rotenberg, Putin'in kendilerine imtiyazlı davranmadığı iddia ettiği ancak Putin'in Rusya devlet başkanı olduğu dönemlerde Rotenberg kardeşlerin devletle ve devlete ait şirketlerle yaptıkları sözleşmeler sayesinde milyar dolarlar kazandıkları ifade edildi.

Kremlin'in yanıtı
Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus basınına yaptığı açıklamada, "Bu olayın ana hedefi Putin ve yaklaşan parlamento seçimleri ve 2 yıl sonraki başkanlık seçimleri göz önüne alındığında Rusya'nın politik istikrarı" dedi. Peskov, "Ancak bu çalışma fazla verimli değil ve niteliksiz olduğu için kötü bir etkisi olamaz" ifadesini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Şi'nin kayınbiraderi Dıng Ciagui
Panama belgelerine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in kayınbiraderi Dıng Ciagui de Britanya Virjin Adaları'nda iki offshore şirkete sahip.

Dıng Ciagui'nin adalar topluluğunda 2009'da iki şirketi kurduğu sırada, Şi henüz devlet başkanı olmamış, Polit Büro Daimi üyeliği olarak görev yapıyordu.

Şi Cinping devlet başkanı olduğu 2012 yılında da ondan sonraki dönemde de faaliyet göstermeyen şirketlerin sahibi Dıng'ın ailesinin yüzlerce milyon dolarlık servete sahip olduğu belirtiliyor.