Kuzey Kore lideri Kim Jong'un'a suikast hazırlığındaki iki kişinin Çin sınırındaki Tumen Nehri yakınlarında yakalandığı öne sürüldü. İddia, Asia Press yayın organına konuşan Kuzey Koreli bir kaynağa ait. İngiliz Daily Mail'in haberine göre; kiralık katiller yakalandı.

Biri Kuzey Kore'den kaçan, diğeri ise Çin vatandaşı olan en az iki şüpheli, Çin sınırındaki Tumen Nehri yakınlarında yakalandı. İddiaya göre; suikastçılar, Kim Jong'u Kuzey Hamgyong eyaletindeki Hoeryong kentinde öldürecekti.

MUHAFIZLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK

Kuzey Koreli muhafızların söz konusu şüphelileri teslim alıp, Devlet Güvenlik Bakanlığı'na getirmek Çin'e gittiği belirtildi. Muhafızların ödüllendirileceği bilgisi de haberde yer aldı.

Asia Press'in kurucusu konuya ilişkin değerlendirmesinde, hikayenin, 7'nci Kongre öncesi Kuzey Kore İşçi Partisi'ne destek toplamak için devlet tarafından yayılan bir dedikodu olduğunu savundu.

Kuzey Kore İşçi Partisi'nin Mayıs başında gerçekleştirilecek kongresi, 36 yıllık süreçte ve Kim Jong-un yönetiminde ilk olma özelliği taşıyor.