Belçika, terör örgütleri PKK ve DHKP-C'nin liderlerine ev sahipliği yapıyor. Bu terör örgütleri sık sık Belçika'daki Federal Parlamento dahil resmi kurumlarda ve kamuya açık alanlarda Türkiye karşıtı toplantılar ve etkinlikler gerçekleştiriyor. Buna rağmen Belçika Türkiye'ye ilginç bir anlaşma önerdi. Jambon, Türkiye ile AB arasında yabancı savaşçıların hareketlerinin izlenmesine ilişkin bir anlaşma yapılmasına yönelik çalışılması gerektiğini bildirdi. Sorunun çözümü için AB Komisyonu'nun Türkiye ile anlaşma yapılmasında hemfikir olduğunu söyleyen Jambon, sınır dışı edilecek kişilerin sadece ülkelerine gönderilmesi gerektiğini kaydetti.

GEÇEN YIL TÜRKİYE'NİN YAKALADIĞI BAKRAOUİ SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ

Söz konusu düzenleme için, AB vatandaşlarının sınır dışı edilirken istedikleri AB ülkesine gitmeleri hakkında düzenlemeye gidilmesi gerekiyor.

AB VATANDAŞI OLDUĞUNDAN BELÇİKA'YA DEĞİL HOLLANDA'YA GİTMEYİ SEÇMİŞTİ

Belçika'da 22 Mart tarihinde gerçekleştirilen terör saldırılarında yer alan İbrahim El Bakraoui, geçen sene Türkiye tarafından Suriye sınırında yakalanarak sınır dışı edilmişti. Bakraoui, AB vatandaşı olduğu için Belçika'ya değil Hollanda'ya gitmeyi tercih etmişti.

TÜRKİYE'DEKİ BELÇİKALI İRTİBAT GÖREVLİSİNİN İŞİNİ YAPMADIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yöndeki açıklamasının ardından Belçika'da Bakan Jambon'un yanı sıra Adalet Bakanı Koen Geens istifa etmiş, ancak istifaları Başbakan Charles Michel tarafından kabul edilmemişti. Jambon, saldırılara ilişkin Parlamentoda bir oturum sırasında Türkiye'deki Belçikalı irtibat görevlisinin işini yapmadığını söylemişti.

BELÇİKA, TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'YA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Öte yandan, Belçika, terör örgütleri PKK ve DHKP-C'nin liderlerine ev sahipliği yapıyor. Bu terör örgütleri sık sık Belçika'daki Federal Parlamento dahil resmi kurumlarda ve kamuya açık alanlarda Türkiye karşıtı toplantılar ve etkinlikler gerçekleştiriyor.

Terör örgütü PKK'ya ait 2 televizyon kanalının yayın yaptığı Belçika, son olarak bölücü terör örgütüne AB Konsey binasının arkasında Türkiye- AB Zirvesi sırasında çadır kurması için izin vermiş, bu durum Türkiye'nin sert tepkisine neden olmuştu.

Ayrıca, Belçika, Sabancı suikasti faillerinden Fehriye Erdal'ı gözaltına aldıktan sonra serbest bırakmıştı. Belçikalı yetkililer, terörist Erdal'ın nerede olduğunu bilmediklerini öne sürüyor.