Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'deki ateşkesin bir an önce harekete geçilmezse sona ereceği uyarısında bulundu.

De Mistura, Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar el-Caferi ve heyeti ile dördüncü görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Rejim ile görüşmerinde onların siyasi geçiş süreci için sundukları geniş tabanlı hükümetin detaylarını anlamaya çalıştıklarını belirten de Mistura, "(Geniş tabanlı hükümet) yüzeysel mi olacak yoksa ciddi mi olacak? Ciddi ise, bu muhalifler için ne ifade edecek, bunların detaylarını konuşacağız" dedi.

Sahada endişe verici hadiselere de şahit olduklarını söyleyen de Mistura, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Halep'te yaşananlar son derece endişe verici. Çatışmaların durdurulması anlaşması hala uygulanıyor ancak bir an önce harekete geçilmezse büyük tehlike altında, tekrar rayına oturabilir ama çok acil harekete geçilmesi gerekiyor."

Görüşmeler siyasi ve teknik seviyede devam edecek
Siyasi geçiş sürecini ele almak, insani yardımların ulaşmasını sağlamak ve sahada şiddeti azaltmak için görüşmelere devam edileceğini belirten de Mistura, "Görüşmelere hem siyasi hem teknik seviyede gelecek hafta çarşamba (27 Nisan) gününe kadar gerek BM'de gerekse otelde devam etmeyi planlıyorum" diye konuştu.

Görüşmelerin tehlike altında olduğunu kaydeden ve Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) ülkelerinin bakanlar düzeyinde toplanması gerektiği çağrısını yineleyen de Mistura, "Tehlikenin seviyesi üç ayaklı bir masa gibi, sürekli kırılgan ve acilen yardım gerekiyor. Birinde sıkıntı varsa çözülebilir ama üçü de sorunluysa ISSG'yi (ülkelerini) çağırma zamanı geldi " ifadesini kullandı.