Oya Aydoğan Öldü Mü? Oya Aydoğan'ın Ameliyatı nasıl geçti? Oya Aydoğan kimdir?  Türk sinemasının ünlü oyuncusu 59 yaşındaki Oya Aydoğan, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Aydoğan'ın vefatına ilişkin Liv Hospital Hastanesinden yapılan açıklamada, 7 Mayıs'ta "Akut Asendan Aorta Diseksiyonu" tanısı ile hastaneye getirilen sanatçının, bu sabah 7.15'te yaşama veda ettiği belirtildi. Sanatçının dün 23.00 itibarıyla artan beyin ödeminin sonucunda sağlığının daha da bozulduğu aktarılan açıklamada, "Hastamızın tansiyon düşüklüğü tedaviye yanıt vermeyen şekilde seyir göstermeye başlamıştır. Yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef hastamız 15 Mayıs 2016 Pazar günü sabaha karşı saat 07.15’te vefat etmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Oya Aydoğan
Erzincan'da, 10 Şubat 1957'de doğan Aydoğan, ortaokulu zamanının Fransız kız ortaokulu olan St. Pulcherie'de, liseyi ise St. Michel'de okudu.

Türk sinemasında 1976 yılından beri birçok filmde rol alan Aydoğan, "Dertli Pınar", "Zeytin Gözlüm", "Berduşlar", "Günaha Girme", "Sevgi Dünyası", "Unutamadım", "İkizler Firarda", "Ağla Anam Ağla", "Merhamet" gibi sinema filmlerinde, "Fırat", "Sudan Sebepler", "Şimdi Onlar Düşünsün" gibi dizilerde rol aldı.

Sanatçının, 1989 doğumlu Gurur Aydoğdu isimli bir oğlu bulunuyor.OYA AYDOĞAN 6 GÜNDÜR TEDAVİ ALTINDA
Usta sanatçı yemek yediği sırada boğazına takılan patates parçasını çıkarmaya çalışırken kendisini çok zorlamış ve bunun sonucunda aort damarını yırtmıştı. Yaklaşık 6 gündür tedavisi süren Aydoğan'ın çarşamba günü uyandırılması bekleniyordu. Sanatçı dostları Oya Aydoğan'ı yalnız bırakmıyor. Pek çok ünlü isim Aydoğan'ın tedavi gördüğü hastaneye akın ediyor.


Oya Aydoğan'ın doktorları sanatçının sağlık durumunu anlattı; "Hastamızın sol tarafında bir tutmazlık, güç kaybı söz konusuydu. Hastanemize başvurduktan sonra yapılan tetkikler ve incelemeler sonrasında Prof. Dr. Ahmet Özkan hocamızın, anlatacağı şekilde bir ameliyat gerekliliği söz konusu oldu. Hastamız bu ameliyata girdikten sonra, ameliyatın da gerekliliği olarak öncesinde ve sonrasında çok miktarda kan kullanımı gerekti. Bu kullanım sağlandıktan sonra, ameliyat sonrası dönemde bizim için beklenen bir sonuç olarak kanama problemleri, kanama kolaylığı diyebileceğimiz bir olay gerçekleşti. Onunla bir mücadelemiz söz konusu oldu. Bir süre sonra bu problemi atlattık.   Yine başta da belitrttiğim üzere hastamız ilk geldiğinde nörolojik sorunları ön plandaydı. Yani beyni de olaydan etkilenmişti. Bu etkilenme sonucu zaten beyninde bir problem olduğunu düşündüğümüz hastamızın, dün itibarıyla takipte kullandığımız parametre değerlerinin daha iyi bir duruma gelmesi, kanama probnlemlerinin ortadan kalkması sonucunda hastamızın durumu elverdiği için tomografik olarak beyninin görüntüleme imkanımız oldu. Beynindeki hasarın tamamını yüzde 100 gösterebilen bir tetkik olmamakla birlikte aldığımız netice beyinde yaygın ödem olduğu şeklinde. Bunun da ana nedenlerinden biri olayın ilk başlangıcınden itibaren olan ve ameliyat sırasında da karşımıza sorun olarak çıkan beyine az kan gitmesidir... bunun neticesinde beyinde bir hasar oluşmaktadır. Bu hasarların bazıları geri dönüşümlü, bazıları geri dönüşümsüzdür. biz bu aşamada ciddi bir ödem olduğu, hastamızın hala sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu sizlere ifade etmek istiyoruz."

Prof. Dr. Ahmet Özkan:
Oya Aydoğan hanımefendi, cumartesi günü hastanemize geldiğinde acil servis bölümündeki hekim arkadaşlar yaptıkları muayene sonucunda kalpten kaynaklı bir problem olduğu fikri doğuyor. Beyin tomografisi çekilirken, göğüs altı görüntülenen hastamızın kalpten çıkan aort damarının (vücuda bütün kanı dağıtan damardır) iç tabakasında bir yırtık olduğu saptanıyor.
Bu çok ciddi bir tablodur. Hastaların yüzde 30-35'i olay anında hayatını kaybeder. Hastaneye ulaşabilmek bile bir hasta için şanstır. En kısa dürede ameliyata almanız gerekir.
Hastayı en kısa sürede bu durumdan kurtarmanız gerekir. Tabii bunun çok ciddi zorlukları vardır. Normal şartlarda bu yırtık oluşmadan bu operasyonu yapabilirseniz, yani aort genişlemesini saptayabilir ve bu ameliyatı yaparsanız risk çok düşüktür. Hasta bu tabloyla geldiği zaman ise sonuçları çok vahim olabilir.

Pazar günü boğazına takılan patatesi çıkartmaya çalışırken aort damarı yırtılan ünlü oyuncu Oya Aydoğan’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Aydoğan’ın yakın dostları ise destek için ünlü sanatçının tedavi gördüğü hastaneye gelmeye devam ediyor. Boğazına takılan patatesi çıkartmaya çalışırken aort damarı yırtılan ünlü oyuncu Oya Aydoğan’ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Aydoğan doktorlar tarafından uyutulurken, Hülya Avşar’dan Nuri Alço’ya kadar birçok ünlü isim yakın arkadaşlarını ziyaret için hastaneye geldi.  Ziyaret gelen isimler arasında, Hülya Avşar, Nuri Alço, Zeynep Mansur, Sinan Özen ve Derya Tuna’da yer aldı. Oya Aydoğan’ın tedavi gördüğü Ulus’taki özel hastaneden ise açıklama geldi. Yapılan açıklamadan ve Aydoğan’ın çevresinden edinilen bilgiye göre Aydoğan’ın geçirdiği 12 saatlik açık kalp ameliyatının ardından bugünde sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Hastaneden yapılan açıklama, “Ünlü oyuncu Oya Aydoğan’ın sağlık durumu halen ciddiyetini korumaktadır. Yoğun bakımda hekimlerimiz tarafından gerekli tedaviler uygulanmaktadır” denildi.

ÜNLÜ İSİMLER HASTANEYE AKIN EDİYOR
Sanatçı Sinan Özen, Oya Aydoğan’ın rahatsızlığından dolayı şaşkın olduğunu ifade ederek, “Daha 1 hafta önce kendisi ile konuşmuştum. Düğün davetiyemizi de vermiştim kendisi çok mutluydu. Fakat durumunu şimdi öğreneceğim. Allah şifa versin diyoruz. Çok üzgünüm. Çok pozitif bir insandı neşeliydi. Moralliydi, nasıl oldu bilmiyorum. Daha önce böyle bir durumu yoktu gayet neşeliydi” dedi.
Hastaneye ziyarete gelen ünlü isimler arasında yer alan Derya Tuna, güzel haberler alınacağını ümit ettiğini söyleyerek, “ Herkesin duası onun üstünde şu anda. Güzel şeyler olacak inanıyorum” diye konuştu.
Sanatçı Zeynep Mansur ise, üzüntüsünü dile getirerek,  “Durumun iyi olduğunu söylemişlerdi ilk bana. Sonra gece eve gittiğimde Twitter’dan gördüm. Durumunun bu kadar acil  olduğunu. Mesaj yazdım, aradım telefonu açılmadı. Gece inanamadı şok oldum böyle bir şeye çok üzgünüm acil şifalar diliyorum. Çok sevdiğim çok kıymetli bir insan inanılmaz şaşkınım” şeklinde konuştu.

“EN ZOR AMELİYATLARDAN BİRİSİNİ YAŞADI”
Yakın arkadaşının ilk anından beri yalnız bırakmayan Nuri Alço ise Aydoğan’ın durumu hakkında bilgiler vererek, “ En son sabah oğlu görmüş kendisini. Hepimizin dualarına ihtiyacı var. Yine kanama devam ediyor. Onu boşaltmaya çalışıyorlar. En zor ameliyatlardan birisini yaşadı 12 saat süren açık kalp ameliyatı oldu. Hem aort damarı hem de şah damarı tıkanmış onu açmışlar. Şu anda da başında o kanı temizleyip, uyutmaya devam ediyorlar. Bu birkaç gün sürecek herhalde. Hepimiz dua ediyoruz. Çok iyi kalpli iyi bir insandı herkesin yardımına koşardı. Perişan durumdayız. Bekliyoruz sonuna kadar da bekleyeceğiz. İnşallah Allah yüzümüze güler çocuğuna bağışlar” dedi.

“İNŞALLAH İYİ OLACAK”
Oya Aydoğan’ın sağlık durumu hakkında bilgiler almak için hastaneye gelen Hülya Avşar ise “Alınan bilgiler bilinen bilgiler inşallah iyi olacak diyeceğiz. Ben zaten evde de olsa sürekli takip ediyorum durumunu. İnşallah iyi olacak. Kalbinin çok iyi olduğunu ben bizzat biliyorum. İyileşecek her şey güzel olacak” diye konuştu.

Oya Aydoğan'ın sağlık durumu

Aort damarındaki yırtılma nedeniyle ameliyat edilen sanatçı Oya Aydoğan'ın durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.
Liv Hospital'dan yapılan açıklamada, Aydoğan'ın sağlık durumunun halen ciddiyetini koruduğu ve kendisine yoğun bakımda gerekli tedavinin uygulandığı belirtildi.
Aydoğan, şiddetli sırt ağrısı, sol kolda güçsüzlük ve yüzde uyuşma şikayetleriyle hastaneye başvurmuş, yapılan tetkiklerde aort damarının yırtıldığı tespit edilmişti.

Aort damarının çatlaması sonucu hastaneye kaldırılan oyuncu Oya Aydoğan'ı meslektaşları ve sevenleri yalnız bırakmadı. Hastaneden yapılan yazılı açıklamada ise, 12 saat süren açık kalp ameliyatının ardından Oya Aydoğan'ın aort damarının suni damarla değiştirildiği belirtildi.

Sinema ve dizi oyuncusu Oya Aydoğan, dün akşam rahatsızlanması üzerine Ulus'ta bulunan özel hastaneye kaldırıldı. 12 saat süren ameliyatın ardından uyutulan ünlü sanatçıyı, sanatçı dostları yalnız bırakmadı. Aydoğan'ın meslektaşları ve sevenleri hastaneye akın etti.

Hastaneye gelerek Oya Aydoğan'ın sağlık durumu hakkında bilgi alan sanatçıların arasında sarkıcı Selahattin Alpay, Ece Erken, oyuncu Merve Sevi, şarkıcı ve sunucu Lerzan Mutlu, sinema oyuncusu Serpil Çakmaklı, Hande Yener, Aylin Coşkun, televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan ve çok sayıda ünlü isim yer aldı.

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada ise, "Ünlü oyuncu Oya Aydoğan şiddetli sırt ağrısı, sol kolunda güçsüzlük ve yüzündeki uyuşma şikayetiyle geldi. Yapılan kontroller sonrasında kalpten çıkan aort damarında yırtılma tespit edildi. Prof. Dr. Ahmet Özkara ve Op. Dr. Halil Hüzmeli tarafından acil olarak 12 saat süren açık kalp ameliyatıyla aort damarı suni damarla değiştirildi ve gerekli müdahaleler yapıldı. Yoğun bakıma alınan Oya Aydoğan'ın durumu ciddiyetini koruyor" ifadesine yer verildi.

Selahattin Alpay ise, "Hepimize geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin. Bacım kadar sevdiğim bir insan. Dosttur. En bunaldığım anda bana her konuda manevi yönden yardım eden biri. Biraz önce aldım haberi" diye konuştu.

"ÖKSÜRÜRKEN DAMARI YIRTILMIŞ"
Lerzan Mutlu ise üzüntüsünü dile getirerek, "İçim kan ağlıyor. Herkesten dua istiyoruz. Doktoruyla konuştum. Allah şifa verecek. Bir şey yerken boğazına bir şey takılmış. Yüksek tansiyon hastası. Öksürürken damarı yırtılıyor. Kanamayı zor durdurmuşlar. Kanama durumunda tekrar ameliyata alınacakmış" diye konuştu.

"YARINA ÇIKACAĞIMIZIN GARANTİSİ YOK"
Serpil Çakmaklı ise, "Hepimiz için geçmiş olsun. Haberi yeni aldım. Çok üzgünüm, şaşkınım. Yarına çıkacağımızın garantisi yok. Çok ciddi bir hastalık olduğunu duydum. Dualarımız onun için" şeklinde konuştu.
Ece Erken de ünlü sanatçının durumunun iyi olduğunu belirterek, "Kanama durmuş. Ameliyattan çıkmış. Allah acil şifalar versin" dedi.

"HABERLER İYİ"
Televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan, "Haberler iyi. Kanamayı durdurmuşlar. Doktor daha iyi olduğunu söylemiş. Vücudunda bir hasar olup olmadığı bilinmiyor. İnşallah ayağa kalkar. Yanıma gelir çay içeriz, birlikte dedikodu yaparız" diye konuştu.