Parkinson hastalığına yakalanan ve son olarak solunum rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan efsane boksör Muhammed Ali hayatını kaybetti. Muhammed Ali kimdir? Muhammed Ali biyografi. Muhammed Ali kaç yaşında. 'Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım' sözünün mimarı dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Muhammed ali neden öldü. 1964 yılında 22 yaşındayken müslüman olan Muhammed Ali'nin müslüman olmadan önceki adı Cassius Marcellus Clay Jr.'dı. Boksun efsane ismi Vietnam savaşına gitmemiş ve 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ali, "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek kendi ülkesine tepki göstermişti. Muhammed ali öldü mü? Eski dünya ağır sıklet boks şapiyonu Muhammed Ali 74 yaşında hayata veda etti. İşte Muhammed Ali'ye dair tüm detaylar...

 

MUHAMMED ALİ KİMDİR? (Eski adı: Cassius Marcellus Clay Jr.)
17 Haziran 1942 tarihinde ABD'nin Kentucky Louisville şehrinde doğdu. 12 yaşında boksla tanıştı. Kısa zamanda Natıonal AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. 1960 yılında Roma Olimpiyatları'na katıldı. 18 yaşında katıldığı ağır hafif siklette altın madalya aldı. Altın madalya aldıktan sonra şöhreti artmaya başladı. Profesyonel lige döndü.


1964 YILINDA MÜSLÜMAN OLDU VE MUHAMMED ALİ İSMİNİ ALDI
18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı. 1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam'a geçtiğini açıkladı.

VİETNAM SAVAŞINA GİTMEDİĞİ İÇİN 5 YIL HAPİS CEZASI ALDI
Muhammed Ali ismini aldı ve çok sevdiği boks'a 1967'den 1970'e kadar ara vermek zorunda kaldı. "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970'te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü. 1971'de Joe Frazier ile 'Asrın maçı'na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece 2 maç yapan Muhammed Ali'nin bu kadar zor bir maça hazır olmadığı görüşünde hemfikirdi. Fakat o en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak istiyordu. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton'a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini sandı. Fakat o azmedip art arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton'i yenip rövanşı aldı.
1973'te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund'da nakavt oldu. Ali böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman'la maç ayarladı ve iki maçı da nakavtla kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti. 1974'te Foreman’ın bahisçilerde 7'ye 1 favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson'den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu. 1978'de L. Spinks'e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. 1978'de boksu Şampiyon olarak bıraktı.

ALDIĞI DARBELER YÜZÜNDEN PARKİNSON HASTALIĞINA YAKALANDI
Sonra Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti. İkisi de o vaktin veya sonrasının Dünya Şampiyonları idi. Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37'si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.