İstanbul için iftar vakti ne zaman, il il iftar vakitlerine buradan ulaşabilirsiniz. İlk sahur yemeği yenildi, peki iftar vakti ne zaman, işte detaylar... İftar saat kaçta? İstanbul iftar saati ne zaman? Sahura ne kadar var? İstanbul sahur saatleri ve ezan saatleri. İstanbul iftar vakti. İftara kaç saat var? İstanbul için iftar vakti ne zaman. İftara kaç saat kaldı? Ezan saatleri, sahur saatleri ve iftar saatleri bu haberde. Rahmet ve bereket ayı Ramazan bugün itibariyle başladı. İlk teravih namazı dün gece kılındı, ilk sahur yemeği de imsaktan önce yenildi. 

İSTANBUL İFTAR SAATİ

İFTAR SAATLERİ - İFTAR VAKİTLERİ 

EZAN SAATLERİ (EZAN VAKİTLERİ)

 

ORUCUN FARZI ÜÇTÜR
 

Sual: Namazın farzları olduğu gibi, orucun da farzları var mıdır?    

Cevap: Orucun farzı üçtür bunlar:    
1-Niyet etmek.
2-Niyeti, niyetin ilk ve son vakitleri arasında yapmak.
3-Fecr-i sâdık, yani tan yeri ağarmasından, güneşin batmasına kadar olan zaman içinde, orucu bozan şeylerden sakınmaktır.

***

Sual: İftarda acele etmeli deniyor. Bu aceleden maksat nedir, ne yapılır ve nasıl hareket edilirse acele edilmiş olur?
Cevap: İftarı acele etmek ve sahuru, fecrin ağarmasından önce olmak şartı ile geciktirmek sünnettir. Resulullah efendimiz, bu iki sünneti yapmaya çok dikkat ederdi. Dürer’de deniyor ki:
“Seher vaktinde yenilen yemeğe sahur denir. Seher vakti, gecenin son altıda biridir.”
Sahuru geciktirmek ve iftarı çabuk yapmak, insanın aczini gösterdiği için sünnet olmuştur. İbadet, acz ve ihtiyacı göstermek demektir. Nûr-ül-îzâh kitabında;
“Bulutsuz gecelerde iftarı çabuk yapmak müstehabdır” deniyor. Bu kitabın şerhinde de;
“Bulutlu gecelerde orucun bozulmasından korunmak için, ihtiyatlı davranmalı yani iftarı biraz geciktirmelidir. Yıldızlar görünmeden önce iftar eden, acele etmiş olur” denilmektedir. Tahtâvîde ise;
“Orucu namazdan önce bozmak müstehabdır. Bahr kitabında ve İbni Âbidîn’de denildiği gibi, iftarda acele etmek, yıldızlar görülmeden önce, iftar etmek demektir” denilmektedir. Akşam namazını da, bu vakitte, yani erken kılmak müstehabdır. Güneşin battığı iyi anlaşılınca, önce Euzü ve Besmele okuyup;
(Allahümme yâ vâsi’al-magfireh igfirlî ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir. Bir iki lokma iftarlık yiyip;
(Zehebezzamâ vebtelletil-urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır. Hurma veya su, zeytin yahut tuz ile iftar edilir. Sonra, camide veya evde, cemaatle akşam namazı kılınır. Bundan sonra, akşam yemeği yenir. Sofrada yemekleri yemek, bilhassa ramazanda uzun süreceğinden, akşam namazının erken kılınması ve yemeğin, acele etmeyerek, rahat yenmesi için, az bir şeyle iftar edip, yemeği duadan ve namazdan sonra yemelidir. Böylece, oruç erken bozulmuş, namaz da erken kılınmış olur. Yukarıdaki iftar duasının manası;
“Açlık zamanı bitti. Damarlarımızın suya kavuşması vakti geldi. İnşallah sevap hasıl oldu” demektir. OSMAN ÜNLÜ

 

TÜRKİYE'DE EN UZUN VE EN KISA ORUÇ TUTACAK İLLER

Ramazan ayının ilk gününde Türkiye'de ilk sahur Ardahan'da, ilk iftar ise Hakkari'de yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığının illere göre hazırladığı imsakiyelere göre, 6 Haziran Pazartesi günü ramazanın ilk orucu tutulacak. O gece tüm Müslümanlar ilk sahura kalkacak. Buna göre, Türkiye'de en uzun orucu, 17 saat 26 dakika ile Sinop'ta yaşayan vatandaşlar tutacak. En kısa oruç ise 16 saat 32 dakika ile Hatay'da tutulacak.

Duaların fazileti

Korkulu zamanlarda okunacak dua

Korkulu zamanlarda, "Kelime-i temcîd", yani "Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil'aliyyil'azîm" çok okumalıdır. 

Muhammed Mâsum Hazretleri buyurdu ki: "Dertlerden kurtulmak ve murâda kavuşmak için beş yüz kere Lâ havle velâ kuvvete illâ billah ile evvelinde ve âhırında yüzer defa salevât-ı şerife okuyup duâ etmelidir" 

Mu'avvizeteyn, yâni iki Kul-e'–zü'yü çok okumak da faydalıdır. Ayrıca, Li îlâfi s–resi, her gün ve her gece hiç olmazsa on birer defa okumalıdır.

Sübhânellahi vel-hamdülillahi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billahil'aliyyil'azîm, duâsını da gece gündüz çok okumalıdır.

Peygamberimiz, Allahümme innî es'elüke bihakkıssâ'ilîne aleyke, ya'nî (Yâ Rabbî! Senden isteyip de, verdiğin kimselerin hâtırı için, senden istiyorum!) derdi ve böyle duâ ediniz buyururdu. Sebeplere yapışıp, emredilen şeyler okunduktan sonra böyle duâ etmelidir.

Dert, bela, fitne ve hastalıklardan korunmak için İmam-ı Rabbanî hazretlerinin talebelerine tavsiye ettiği 'Bismillahillezi la-yedurru maasmihi şeyün fil-erd-ı vela fissemai ve hüvess-semiulalim' duâsını besmele ile okumalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Bir yere gelen kimse "Euzu bikelimatillahi-ttammati min şerri ma haleka" okursa, o yerden kalkıncaya kadar, ona hiçbir şey zarar veremez." 

Korkulu şeyden kurtulmak veya bir dileğe kavuşmak için, Taha suresi'nin 37. ayetinden (Velekad'dan), 39. ayetin sonuna (ala ayniye) kadar kağıda yazıp, su geçirmez bir kılıfla veya PVC ile kaplatıp yanında taşımalıdır. Faydası çok görülmüştür.

Osman Ünlü'den Ramazan nasihatleri

Osman Ünlü, oruç tutan kimsenin yeme içmeden kesildiği gibi gözün, kulağın, dilin ve ayağın da yasak olan şeylerden uzak durması gerektiğini söyledi.

İlahiyatçı Yazar Osman Ünlü, Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi. Diğer ibadetlerde olduğu gibi orucun da farzlarının olduğunu söyleyen Ünlü, "Orucun 3 farzı var. Birincisi niyet etmek, ikincisi niyeti bildirilen zaman dilimi içinde yapmak, üçüncüsü ise gıda ve deva olarak bildirilen orucu bozan şeylerden imsaktan güneşin batışına kadar zaman dilimindeki şeylerden kaçmak" dedi.Orucu bozan ve bozmayan hususlardan bahseden İlahiyatçı Osman Ünlü, "Vücuda giren şeyler yani gıda olarak ne alınırsa alınsın, tütün de buna dahil orucu bozar. Kişiye ilaç sevk edildiği zaman, astım hastalarının kullandığı spreyler de orucu bozar. Ama vücuttan çıkan şeyler orucu bozmaz. Bu yüzden bir kimse Ramazan-ı Şerif'te kan aldırabilir. Ama onun tehlikesi kan alan kimse acemi olup da çektiği kanı tekrar vücuda şırınga edecek olursa o orucu bozar. Aynı şekilde doğrudan doğruya kişiye oksijen verilirse de o oruç bozulmaz. Parfüm sıkmak, çiçek koklamak bunlar orucu bozmaz. Ama sıvı bir şey burnumuza çektiğimizde o orucu bozar. Kulağa damlatılan ilaç orucu bozar, ancak kulağa su kaçması orucu bozmaz fakat göz damlası orucu bozmaz. Misvak ya da ağzı çalkalamak orucu bozmaz ama macun kullanırsan mekruh olur buyuruyor" diye konuştu. 

Oruç tutmayan kişilere saygılı olunması gerektiğini vurgulayan Ünlü, "Dinimize göre hamile kadınlar, çocuğuna süt veren anneler, yolculuk ve mazereti olan kişiler oruç tutmayabilir. Ancak o tutmadığı oruçları Ramazan sonrası kaza yapmaları gerekir. Oruç tutamayan yaşlılar ise fitre verebilir. Bu kişilerin durumu iye değilse günlüğü bin 750 gram undan hesap eder. Bu da ayda 52 buçuk kilo un eder. Durumu iyiyse kilosu 100 TL'den olan hurmadan verir. Bir aylığı o zaman 10 bin 500 TL'dir" ifadelerini kullandı.

"EZAN OKUNMADAN 15 DAKİKA ÖNCE NİYET EDİLMELİ" 

Ezan okunmadan 15 dakika önce niyet edilmesi gerektiğinin altını çizen Osman Ünlü, iftar vaktinde de kişinin acele etmemesi gerektiğini söyleyerek şunları ifade etti: "Ramazan'da cami imamı ezanı yanlışlıkla 1-2 dakika erken okuyabilir. Bu yüzden önce akşam namazını kılıp, sonra iftar etmek lazım. Çünkü vakit girmediyse akşam namazını iade edebilirim. Ama oruç iade edemem. Bu yüzden hem iftar vaktinde hem de imsak vaktinde temkinli hareket etmek lazım." 

Gün içinde 17-18 saat oruç tutulacağını hatırlatan Ünlü, bedenden yeme-içme kesildiği gibi gözün, kulağın, dilin, ayağında yasak olan şeylerden uzak durması gerektiğini söyledi.