Rusya'nın, Finlandiya sınırındaki Syamozero Gölü'nde bir etkinlik sırasında fırtına nedeniyle çocukların taşıyan teknelerin alabora olması sonucu 11 çocuk ve 1 eğitmen boğuldu.

Rusya Araştırma Kurumu Sözcüsü Vladimir Markin yaptığı açıklamada, dün ülkenin kuzeybatı bölgesi Karelia'da, Finlandiya sınırına 120 kilometre uzaklıktaki Syamozero Gölü'nde, çoçukları taşıyan birkaç teknenin alabora olduğunu bildirdi.

Markin, toplam 47 çocuk ve 4 eğitmenin bulunduğu teknelerdeki, 11'i çocuk ve 1'i de eğitmen olmak üzere toplam 12 kişinin boğulduğunu belirtti.

Sözcü Markin, teknelerde bulunan eğitmenlerden birinin resmi soruşturmanın bir parçası olarak güvenlik kurallarını ihlal ettiği şüphesiyle gözaltını alındığını duyurdu.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise hayatını kaybeden çocukların başkentte bulunan ailelerine başsağlığı diledi.

Öte yandan yerel uzmanlar, söz konusu gölde güçlü rüzgarlarda tekne kullanmanın, son derecede tehlikeli olduğunu ve kazanın meydana geldiği hafta sonu tecrübeli balıkçıların dahi gölden uzak durduklarını anlattı.