Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar, akciğer kanseri ile ilgili olarak yapılan şikayetlere değinerek, “Akciğer kanseri olan kişiler, genellikle uzun süreli öksürük, kanlı balgam veya geçmeyen göğüs ağrısı şikayetleriyle doktora başvuruyor. Ancak kişilerin doktora başvurma sebebi olan semptomlar ortaya çıkana kadar kanser ilerlemekte olduğundan tedavisi daha güç oluyor” dedi.

Akciğer kanserinde erken tanının önemine değinen Doç. Dr. Nuri Tutar, “Tüm kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserine de zamanında müdahale edebilmek için erken tanı hayati önem taşıyor. 2011 yılında ABD‘de yaklaşık 50 bin katılımcı ile yapılan çalışmanın sonuçları, düşük doz akciğer tomografisi ve akciğer kanseri taraması ile tedavi başarısının yüzde 20 arttığını ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra Liverpool Akciğer Projesi tarafından İngiltere’de yaklaşık 250 bin katılımcı ile gerçekleştirilen çalışma sonuçları da, seçilen kişilerde akciğer kanseri taraması ile erken tanı ve küratif tedavide yüzde 80 başarı sağlandığını gösteriyor. Bu çalışmalara istinaden 55-80 yaş arası en az 30 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen kişilerin düşük doz akciğer tomografisi ile taranmasına yönelik öneride bulunan ABD’nin, erken tanı ve tedavi çalışmaları dikkat çekiyor” ifadelerini kullandı. 

Akciğer kanseri taramasının yapıldığı düşük doz tomografi ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Tutar, “Düşük doz tomografi, normal tomografiye göre çok daha düşük dozlarda radyasyon ile görüntüleri elde edebilme imkanı sunuyor. Bu tetkik bir tomografi cihazı ile yaklaşık 15 saniyede çekilebiliyor. Ayrıca tomografi cihazı MR gibi kapalı bir ortam olmadığından kapalı alan korkusu olanlarda da kolaylıkla uygulanabiliyor” diye konuştu.