Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mektup sonrası cevap gecikmedi. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüşeceğini açıkladı. Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektubun Türk-Rus ilişkilerinin normalleşmesi adına önemli bir adım olduğunu vurgulayan Peskov, “Ancak ilişkileri birkaç gün içinde normalleştirmeyi başaracağımızı sanmıyorum” ifadelerini kullandı.
Putin’in, Türkiye ve Türk halkı ile iyi ilişkiler istediğini kaydeden Peskov, Türkiye’nin sonraki adımları da atması gerektiğini söyledi. Peskov, Putin ile Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinin “Rusya’nın girişimiyle” gerçekleşeceğini sözlerine ekledi. Bu arada Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise Putin yarın saat 12.00’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak teşekkür edecek.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e geçen kasım ayında Rus askeri uçağının düşmesiyle ilgili gönderdiği mektupta özür ifadesinin kesinlikle yer almadığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, mektupta, ölen pilotun ailesine hitaben üzüntü ve taziyelerin iletilerek, “kusura bakmasınlar” dendiğini vurguladı. İletilen üzüntünün devlete değil, aileye yönelik olduğunu vurgulayan kaynaklar, aileye tazminat verilmesine yönelik bir ifadenin mektupta kesinlikle yer almadığının altını çizdi. 
Türkiye’nin Suriye, Ukrayna ve Kırım konularında pozisyonunun değişmeyeceğini belirten kaynaklar, “Ancak bu konularda artık Rusya ile doğrudan görüşebilecek ve olaylara müdahil olabileceğiz” ifadelerini kullandı. Yeni gelişmelerle Türkiye’ye yönelik turizm tahditlerinin de kalkacağını belirten Cumhurbaşkanlığı kaynakları, bunu tarım ürünlerine yönelik yaptırımların takip edeceğini kaydetti.