Bursluluk sınav sonuçları 16 Temmuz Salı günü online ortamda öğrencilere duyurulacak. Bu arada Zirve Üniversitesi'nin önümüzdeki dönem eğitim hayatına başlayacağı tıp fakültesi, sağlıkta Doğu ve Güneydoğu'ya nefes aldıracak. Hacettepe ile ortaklaşa program hazırlayan üniversite, öncelikle bölgenin doktor ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Güneydoğu'nun ilk özel üniversitesi Zirve, yeni açılan bölümleriyle eğitim kalitesini her geçen gün yükseltiyor. Sağlık alanında yaşanan sorunlara çözüm bulmayı ve yeni doktorlar yetiştirmeyi amaçlayan Zirve, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kurulan vakıf üniversiteleri arasında tıp eğitimi verecek olan tek okul. Hacettepe ile ortaklaşa programı hazırlayan üniversite, bölgenin sağlıkta yaşadığı sıkıntılara yeni çıkış yolları bulmayı hedefliyor.
2009 yılında faaliyete başlayan Zirve Üniversitesi, kısa sürede bölgenin eğitim üssü haline gelmeyi başardı. Programlarına her yıl yeni bir bölüm ekleyen Zirve, önümüzdeki eğitim-öğretim dönemi için atılım yapmaya hazırlanıyor. Emine Bahaeddin Nakıboğlu Tıp Fakültesi ile hem Türkiye'de hem de Ortadoğu'da fark oluşturmayı amaçlıyor. Gaziantep'in hayırsever ailelerinden Nakıboğlu tarafından masrafları karşılanan tıp fakültesi, doktor yetiştirmeyi esas alacak.
Tıp fakültesinin uluslararası alanda hizmet verebilecek bir standarda ve akademik altyapıya sahip olacağını belirten Rektör Prof. Dr. Adnan Kısa, bölgenin sağlık alanında ihtiyaç duyduğu uzmanları Gaziantep'ten çıkarmayı istediklerini söyledi. Alanında deneyimli ve yurtdışı tecrübeli öğretim üyelerinden oluşan güçlü bir kadroya sahip olduklarını ifade eden Kısa, "Uluslararası alanda hizmet verebilecek hekimler yetiştireceğiz. Fakültemizde simülasyon (benzer şartları oluşturma) eğitimi temel öğedir. Bir pratisyen hekimin yapabilmesi gereken tüm prosedürler simüle edilecektir." dedi. Fakültenin bilgi, beceri, moral ve araştırma temelli kurgulandığını dile getiren Rektör Kısa, her öğrencinin danışman öğretim üyelerinin kontrolünde, aktif olarak deneysel hayvan laboratuvarlarında çalışmalara katılacağı bilgisini verdi. Öğrencilerin yaptığı araştırmaların mezun olmadan bilimsel bir dergide yayımlanacağına dikkat çeken Kısa, derslerin de simülasyon eğitimi eşliğinde işleneceğini kaydetti.
Zirve Üniversitesi'nin, ağırlıklı olarak klinik öncesi eğitimlerinin verileceği temel tıp bilimleri binası yaklaşık 20 bin metrekare kullanım alanına sahip. Fakültede 10 amfi, 12 derslik, 16 laboratuvar, sınav salonu, okuma ve ders çalışma salonu, merkezî araştırma laboratuvarları, deneysel hayvan araştırma laboratuvarları, 86 tane öğretim üyesi ve personel için ofis ile kafeterya var. Ayrıca Mayıs 2013 tarihinde temeli atılan 450 yatak kapasiteli tıp fakültesi hastanesi de 2 yıl içinde bölgenin hizmetine sunulacak.
Hekime ihtiyaç her geçen gün artıyor
Zirve Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cumhur Kılınç da Türkiye'de ve dünyada her geçen gün doktor açığının arttığını, tıp fakültelerinde ise ciddi bir altyapı eksikliği olduğunu söyledi. Yeni açılacak tıp fakültesinin büyük bir eksikliği gidereceğini belirten Kılınç, üniversite içerisine inşa edilecek 450 yataklı hastanenin de bölgeye nefes aldıracağını ifade etti. 90'ı Türk, 30'u yabancı toplam 120 öğrenci ile eğitim hayatına başlayacaklarını dile getiren Dekan Kılınç şu bilgileri verdi: "İnsana dokunmadan önce plastiğe dokun, sloganıyla hareket ediyoruz. İnsana benzer manken ve maketler üzerinde eğitim vererek tam donanımlı hekimler yetiştirmeyi istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu'da vakıf üniversitesi sayısı çok azken bizim tıp fakültesi açmamız büyük bir cesaret." Tıp fakültesi, başarı derecesine göre ilk 5 binden gelen öğrencilere de çeşitli burslar verecek.
TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN