Emekli maaşı son dakika... Emekli maaşlarına zam yapılacak mı merak ediliyor... 2019'a sayılı günler kala emekli maaşlarına dair zam haberleri gündemdeki yerini koruyor. Ülkemizdeki emeklilerin sayısı 12 milyon 500 kişiye yaklaştı. Sadece emeklilerimizin sayısı Yunanistan, Belçika, Azerbaycan, İsveç, İsviçre gibi ülkelerin nüfuslarından daha fazla! Yaklaşık 13 milyon emeklinin 2019 beklentisi ise zam! Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş 10 Kasım 2018 tarihli yazısında konuya dair bir yazı kaleme aldı.

"Emekli maaşlarını artıracak kanun teklifi TBMM Komisyonunda

Emeklilerin sayısı 12 milyon 500 bin kişiye yaklaştı. Sadece emeklilerimizin sayısı 100’den fazla ülkenin nüfusunu geçmektedir.

Yunanistan, Belçika, Azerbaycan, Portekiz, İsveç, Avusturya, İsviçre gibi ülkelerin nüfusları emeklilerimizin sayısının çok altında bulunmaktadır.

Emeklilerin en önemli problemlerinin başında maaşlarının geçimlerini sağlamasında yetersiz kalmasıdır.

Çok sayıda Bağ-Kur ve SSK emeklisinin maaşı asgari ücretin bile altında bulunmaktadır. En düşük emekli maaşının cari asgari ücrete endekslenmesini öngören kanun teklifi TBMM Komisyonuna kadar intikal ettirildi.

Maaşların iyileştirilmesi öngörülüyor

Kanun teklifinde TÜİK tarafından 18 Eylül 2018 tarihinde Gelir ve Yaşam Şartları Raporunda 2017 yılı sonuçlarına göre gelir dağılımında bozulmanın olduğu tespitine yer verilmiştir. Ülkemizdeki gelir eşitsizliğinden en fazla etkilenen kesimin emekliler olduğu bu nedenle emeklilerin maaşlarının iyileştirilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Söz konusu kanun teklifi ile oldukça düşük maaşlar alarak hayatlarını idame ettiremeyen emeklilerin sorunları bir nebze olsun çözülerek, mali bir iyileşme sağlanması amaçlanmaktadır.    

En düşük aylık 1603 TL

Muhalefet partisi milletvekili tarafından verilen ve TBMM komisyonuna kadar gelen kanun teklifinde ülkemiz için uzun yıllar hizmet eden, kaynak ve gelir üreten emeklilerimizin, emeklilik döneminde sağlıklı, huzurlu, refah içinde bir hayat sürmeleri için 01.01.2000 tarihi ve bu tarihten itibaren SSK kapsamında emekli aylığı bağlananların aylıkları, 2000 yılından itibaren 2008 yılı Ocak ayına kadar geçen takvim yılları için, her yılın aralık ayına göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yılı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki artış oranı ve Gayrisafi Yurt İçi Hasıla sabit fiyatlarla gelişme hızı kadar ayrı ayrı artırılarak taşınması öngörülmektedir.

Bu şekilde hesaplanan aylık tutarı da, 2008 yılı Ocak ayı ödeme döneminden başlayarak 2018 Ocak ayı ödeme dönemine kadar (bu dönem dâhil) SSK kapsamındaki sigortalılara ödenmekte olan aylıklarla karşılaştıracak. Bu şekilde hesaplanan aylık ile sigortalının almakta olduğu aylık arasında fark bulunması hâlinde sigortalıya yüksek olan aylık ödenmesi ve her hâlükârda bu aylığın miktarının asgari ücretten düşük olmaması öngörülmektedir.

Eğer bu kanun teklifi yasalaşırsa 2018 yılı için en düşük emekli aylığı 1603 TL olacaktır. Ocak ayında asgari ücret 2000 TL’ye çıkarsa bu durumda en düşük emekli aylığı da asgari ücret oranında artacağından 2000 TL’ye çıkabilecektir."

İSA KARAKAŞ'IN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ