Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'da düzenlenen Kentsel Dönüşüm'de 3. Dalga olarak atfedilen açılış töreninde konuşuyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelindeki kentsel dönüşümün startını Bursa'dan verecek. Erdoğan Afet Simülasyon Merkezi'nin açılışını da yapacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli programlara katılmak için saat 15.00'de özel uçakla Bursa'ya geliyor. Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşümün üçüncü ayağının startını, Marmara depreminin yıldönümünde, Merkez Yıldırım ilçesi Mevlana Mahallesi'nde düzenlenen tören ile saat 16.00'da verecek. Burada konuşma yapacak olan Başbakan Erdoğan, daha sonra Mimarsinan Mahallesi'nde Afet Eğitim Simülasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirecek. Partisinin İl Teşkilatı'nda ziyaret edecek olan Erdoğan, saat 20.00'de Bursa'dan ayrılacak.
##video##


MİTİNG ALANI HAZIR
Kentsel dönüşüm startının verileceği alanda hazırlıklar tamamlandı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı alanda kuş uçurtulmuyor. Alana Sağlık Bakanlığı tarafından acil müdahale çadırı kuruldu. Yıldırım Belediyesi tarafından vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için binlerce su getirilirken, parti ve Türk bayraklarının yanı sıra şapka da dağıtılıyor. Alanın etrafında ise köfteci esnafı tezgahlarını kurarak Başbakan'ın Bursa'ya gelişinden ekmeğini çıkartmaya çalışıyor. Alana ayrıca dev kentsel dönüşüm pankartı asılıyor. Alanda her şey hazır olurken, Başbakan Erdoğan'ın gelişi bekleniyor. 
KENTSEL DÖNÜŞÜME  YAĞMUR DARBESİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kentsel Dönüşümü başlatacağı Bursa, Yıldırım'daki tören alanı, öğle saatlerine vatandaşlar tarafından dolduruldu. Binlerce kişi Başbakan'ı beklerken bir anda sağanak yağış başladı.Başbakan Erdoğan'ın startını vereceği kentsel dönüşüm alanında başlayan yağmur ve dolu başta görevliler olmak üzere vatan perişen etti . Yağmura hazırlıklı gelen bazı vatandaşlar şemsiyelerle kendilerini korumaya çalışırken gazeteciler fotoğraf makineleri ve kameralarını korumakta güçlük çekti. Halen devam eden yağmurla birlikte vatandaşlar "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını söylüyor.


Erdoğan Mısır mesajını Bursa'dan verecek


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa programı miting havasına bürünüyor. Türkiye genelinde 45 şehirdeki kentsel dönüşüm programı 17 Ağustos Cumartesi günü Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde Millet Mahallesi'nden başlıyor. Başbakanın temel atma töreninde Millet Mahallesi'nde oluşturulan miting alanına 100 bin kişinin toplanması hedefleniyor.


AK Parti Bursa İl Başkanlığı yaptığı çalışmalarla töreni miting havasına dönüştürmenin adımlarını attı. Şehirde giydirilmiş minibüsler ile törene davetler yapılırken, Mısır konusunda bütün dünyaya tarihi mesajların Bursa'dan verilmesi bekleniyor.


Ak Parti Bursa il Başkanı Sedat Yalçın, 17 Ağustos Cumartesi günkü törenin yapılacağı Millet Mahallesi'nde 100 bin kişinin bir araya gelebileceği bir alan bulunduğunu belirterek, "Başbakanımız Yenişehir Havaalanı'nda 15:30'da karşılanacak. Bursa programında 4 noktada programı olacak. İlk olarak Yıldırım Belediyesi'nin Millet Mahallesi'nde başlatacağı kentsel dönüşüm programı olacak. Saat 16.00'da Millet Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm temel atma töreninde Başbakanımız Bursalılara da hitap edecek. Bu alanın müsait olması sebebiyle halkımızın geniş katılımını bekliyoruz. Mısır ile alakalı önemli mesajların verilmesi beklenen bu tarihi mitingin alanın müsait olması sebebiyle büyük bir ilgi görmesini bekliyoruz.
İkinci program ise Mimar Sinan Mahallesi İl Özel İdaresi girişindeki Afet Eğitim Merkezi'nin açılışı olacak. 15 milyon liralık harcama ile 22 bölümde 12 similasyon sisteminin bulunduğu eğitim merkezinde her türlü afet ile alakalı bilgilendirmeler yapılacak. Bu merkezin açılışından sonra Şehreküstü'de il başkanlığımızın yeni binası ziyaret edilecek. Akşam da Merinos'ta sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile akşam yemeğinde Başbakanımız bir araya gelecek" diye konuştu.


Millet Mahallesi'nde başlatılan kentsel dönüşüm 9 etap halinde planlanıyor. Toplam 55 hektarlık alanda yapılacak yenileme çalışmalarında ilk etap 5 bin 330 metrekarelik alanda başlayacak. Bu alanda belediye ve kamu maliyesine ait alanda 147 konut ile 11 işyeri inşa edilecek. Projenin toplamında ise 3 bin 986 hak sahibine bölüm bölüm yeni binaları teslim edilecek. Hak sahiplerine her daireye karşılık bir daire verilecek. Ancak bağımsız değerlendirme kuruluşunun yaptığı ölçümlemelere göre metrajlarda yenilenme bedelinden dolayı düşüşler olacak. İsteyenler aradaki farkları ödeyerek büyük daire alabilecekler. Bölüm bölüm yürütülecek çalışmaların her birinin 18 ay içerisinde bitirilmesi planlanıyor. 18 ay boyunca kira bedelleri müteahhit firma tarafından ödenecek. Gecikme olursa, kiralar ödenmeye devam edecek. Kentsel dönüşümün başlaması için gerekli olan üçte iki çoğunluğun muvafakatı da alındı. Emsal oranı ise bölgede 1.5'den ortalama 2.4'e çıktı. Bazı bölgeler 4 katlı olurken, bazı yerlerde yükseklik en fazla 8 kata çıkacak. Bulvar kenarlarının dönüşümü yapan müteahhite verilmesi öngörüldüğünden kat karşılığı inşaat yapım işinde müteahhidin yer karşılığında yüzde 45 yer sahiplerine, yüzde 1 de belediyeye pay vermesi hesaplandı. Daireler 2 artı 1 ve 3 artı 1 olarak iki değişik tarzda farklı planlarda yapılacak. Bölgede 5 binden fazla konut yapılması hedefleniyor.


Afet Eğitim Merkezi 4 yılda tamamlandı. Yüzde 50'si Devlet Planlama Teşkilatı, yüzde 50'si Bursa İl Özel İdaresi tarafından finansa edilen 15 milyon liralık tesis zemin artı 2 kattan oluşuyor. Toplam 6 bin 200 metrekare kapalı alanı bulunan eğitim merkezi 22 bölüm ve 12 similasyon odasından oluşuyor. Japanya'daki benzerleri örnek alınarak yapılan eğitim merkezinde, öncelikle öğrenciler, çalışanlar ve teknik personel eğitilecek. Deprem sarsma tablası, yangın similasyonu, 5 boyutlu sinema, rüzgar, fırtına, duman similasyon odası, acil durum telefon ihbar similasyonu, bilgilendirme ve test köşesi, enkaz koridoru, karbonmonoksit zehirlenme simülasyonu, otel yangın kaçış hologramı, heyelan ve sel similasyonu gibi bölümler yer alıyor. 242 kişilik konferans salonu ile akıllı sınıfa sahip merkezde 24 eğitmen, 15 görevli personel olmak üzere 39 kişi görev yapıyor. Randevulu sistemle eğitim verecek olan merkez her hangi bir ücret almıyor.