2015- 2016 eğitimöğretim yılında özel okullarda okuyacak okul öncesinden üniversiteye kadar 230 bin öğrenciye okul türlerine göre 2 bin 680-3 bin 750 TL arasında teşvik verilecek. Geçtiğimiz 10 Ağustos'ta başlayan teşvik başvuruları yarın son bulacak. Teşvik almaya hak kazanan öğrenciler 3 Eylül'de ilan edilecek. Geçen yıl teşvik almaya hak kazananlarla birlikte bu yıl eğitim desteğinden yararlanacak öğrenci sayısı 350 bine ulaşacak. İşte teşvik ile ilgili merak edilen soruların yanıtları:


ÖZEL OKULDA OKUYAN: Geçen yıl devlet okullarından özel okula geçen öğrenciler teşvikten yararlanıyordu. Bu yıl özel okulda okuyan öğrencilerin de teşvik için başvurma şansı var.


OKULUN TÜRÜNE GÖRE TEŞVİK: Okul öncesi eğitim kurumlarındaki 20 bin öğrenciye 2 bin 680 lira, ilkokuldaki 50 bin öğrenciye 3 bin 220 lira, ortaokuldaki 50 bin öğrenciye 3 bin 750 lira, lise ve temel lisedeki 110 bin öğrenciye lise için 3 bin 750 lira, temel lise için 3 bin 220 lira destek verilecek. 230 bin öğrenci, eğitim öğretim desteğinden yararlanacak.


OKUL ÖNCESİNDE BİR YIL: Okul öncesi eğitim kurumlarında 48-66 ay arasında çocuğunuz okuyorsa en fazla bir eğitim-öğretim yılı süresince teşvikten yararlanabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun resmi ya da özel okula kesin kayıtlarının yapılması gerek.


BAŞVURU OKULDAN: Teşvik başvurusu e-okul üzerinden belirlenen tarihler arasında öğrencinin kayıtlı olduğu resmi ya da özel okul müdürlüklerine yapılacak.


8. SINIF ÖĞRENCİLERİ: Yerleştirildikleri okul müdürlüklerinden başvuru yapacak.


MEZUN OLANA DEK: İlkokul, ortaokul ve ortaöğretimde okuyan ve teşvik almaya hak kazanan öğrenciler okulun öğrenim süresi sonuna kadar bu destekten yararlanacak.


SINIF TEKRARI YAPAN: Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgeleyenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapanlar haklarını yitirecek.


EK YERLEŞTİRME OLACAK: Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme düzenlenecek. Ancak bu dönemde yeni başvuru alınmayacak. Tercih yapan öğrencilerden herhangi bir özel okula yerleşemeyenler bu haktan yararlanacak. OKUL TERCİH SAYISI: 15 okul tercih edebileceksiniz.


TEMEL LİSEYE TEŞVİK: Temel lisede okuyan 3 bin 220 lira teşvik alacak. Ancak temel lisede kaç öğrenciye teşvik verileceği belli değil. Rakam, lise ve temel lise olarak 110 bin öğrenci olarak belirlenmiş durumda.


İLK KEZ ALACAKLAR İÇİN 6 KRİTER VAR: Öğrenci başarısı, ailenin geliri, öğrenim gören kardeşler, anne babanın durumu, disiplin cezası, şehit ve korunmaya muhtaçlık durumuna göre 6 farklı kriterde değerlendirme yapılacak